Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Substrát pro orchideje: Jak si vyrobit domácí?

Čvc 2024 Autor: Redakce

prerostla orchidejPustili jste se doma do pěstování orchidejí? Pokud ano, určitě vám neušlo, že jaro je nevhodnější dobou pro přesazování těchto květin. Když pohlédnete do květináče, zjistíte, že je rostlina příliš rozrostlá a má mnoho kořenů, případně se vám zdá substrát moc vysychavý apod. Pak nastal čas vyměnit.

Z obchodu nemusí vždy splňovat kvalitu

Nejjednodušší je samozřejmě koupit hotový substrát v obchodě. Ale pozor. Musíte pečlivě vybírat. Nejprve testujte pohmatem. Už přes sáček byl být hmatatelný větší počet kousků kůry. Kůrový mix ba neměl být příliš jemný. Pokud je, přesijte ho přes síto a použijte pouze hrubší část. Nesmí být také oplesnivělý, Takový vyhoďte. Propařte substrát v mikrovlnné troubě – tím zničíte larvy černých mušek smutnic. Ve směsi by také neměl být příliš velký podíl rašeliny. Může totiž přeschnout a potom těžko nasává vodu. Ne vždy se prostě stane, že vyberete v obchodě správně a substrát bude kvalitní. Jestliže obsahuje příliš rašeliny místo kůry nebo vypadá spíš jako substrát pro pokojové rostliny, nechte ho raději na pokojové rostliny.

substrat pro orchideje

Věnujte pozornost výběru kůry

Zkušenější pěstitelé orchidejí proto raději volí cestu namíchat si substrát sami. Díky tomu ho mohou přizpůsobit svým potřebám a přesně vědí, co použili. I vy si můžete vytvořit vlastní substrát. Co použít? Nejčastější složkou je upravená kůra jehličnatých stromů. Vynikající výchozí surovinou bývá kůra určená pro podestýlku fauny v teráriích. Seženete ji ve zverimexu a bývá mimořádně kvalitní. Borová kůra se dá sehnat u pěstitelů masožravých rostlin. Pokud byste si chtěli kůru sbírat sami, je třeba poznamenat, že silice z kůry ovlivňují složení substrátu. Zároveň hrozí nebezpečí, že si z lesa přinesete škůdce. Někdo proto praktikuje úpravy kůry pečením, vařením nebo proléváním močovinou.

Cocochipsy dobře vyperte

Další součástí substrátu jsou cocochipsy, čili sekaný vnější obal pocházející z kokosového ořechu. Ty je ale nutné vyprat, aby neobsahovaly zbytečně velké množství soli, které škodí kořenům. Namočte cocochipsy do teplé vody, nechte přes noc a ráno promačkejte. Z odsolených chipsů bývá voda čirá. Vyčistíte je až 15-20 vypráními. Vždy by měl v celkovém složení převažovat buď jednodruhový kůrový substrát, nebo cocochipsy. Dále se složení doplňuje mechy, čili rašeliníkem a bělomechem sivým v sušeném nebo živém stavu. Kromě toho se používá keramzit, perlit na drobné kousky. Dezinfekci zajistí troška jemného dřevěného uhlí.

Co je v substrátu jednoznačně špatně?

  • Příliš mnoho rašeliny, protože kořeny úplně nebo z částí obalí a nepustí k nim světlo a vzduch. Uhnijí.

  • Nevhodné jsou i kousky polystyrenu apod. Mohou kořeny poškodit.

Co je naopak dobré?

  • Zkušenosti pěstitelů doporučují substrát z piniové kůry nebo cocochipsy. Zadržují vodu, provzdušňují, jsou trvanlivé, dají se skladovat, jsou prosté škůdců.

Na závěr ještě triky, jak přesazovat orchideje nejšetrněji:

  • Květináč ponořte do vlažné vody a nechte cca hodinu. Změklé kořeny se lépe uvolní.

  • Promačkejte zlehka květináč a vyjměte rostlinu.

  • Jestliže má někde stlačený rašeliník, opatrně ho odstraňte. Způsoboval by uhnívání kořenů. Opatrně odstraňte starý substrát.

  • Ostříhejte suché a shnilé kořeny. Posypte řezy dezinfekční látkou.

  • Pootáčení vložte rostlinu do nového květináče a zlehka ji zasypávejte novým substrátem. Nestlačujte ho, jenom ho setřeste.

  • Minimálně dva dny po přesazení rostlinu nezalévejte – musí zaschnout rány na kořenech.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

TOPlist