Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

Sršeň asijská byla zaznamenána i v Čechách

Říj 2314 Autor: Redakce

Určitě jste již slyšeli o tomto druhu sršně. Jde o velice invazivní druh, který v naší zemi rozhodně mít nechceme. Bohužel agentura ochrany přírody a krajiny České republiky potvrdila, že se zde na začátku října objevila. Šlo dokonce o celé hnízdo, které bylo díky zásahu hasičů zlikvidováno. A proč, že je vlastně výskyt tohoto invazivního druhu sršně takový problém? Jde o to, že se specializuje na lov včel a během krátké doby dokáže zahubit celé včelstvo. Což by pro nás i naši přírodu znamenalo opravdu veliký problém. Nyní je důležité najít nejlépe všechna hnízda sršní asijských tak, aby se na jaře nemohla rozmnožit.

asijska srsen

Foto: David Hablützel, Pixabay

Nenechte se zmást

Sršeň asijská vám na první pohled může dokonce i připadat menší, než je tomu u sršní, které se u nás vyskytují běžně. Bohužel je však mnohem více agresivní. Bodnout může bez potíží několikrát po sobě, a nejvíce se specializuje na včely. Jejich těla pak slouží jako potrava pro potomky. To je jeden z největších problémů, které tento druh sršně pro lidstvo představuje.

Sršeň Asijská

Autor Fotografie: Didier Descouens

Vše je důležité hlásit

Pokud ve vašem okolí uvidíte podezřele vypadající sršní hnízdo, rozhodně není na co čekat a tento výskyt spolu s přiloženými fotografiemi ohlaste na AOPK ČR. Konkrétně tedy na tuto emailovou adresu: invaznidruhy@nature.cz. Zde se ověří, zda by se opravdu mohlo jednat o sršeň asijskou a případně se poté zajistí průzkum a likvidace. Rozhodně se do ničeho takového sami nepouštějte, protože by to mohlo dopadnout velice špatně.

České včely jsou naprosto bezbranné

Sršeň asijská na včely čeká přímo u jejich hnízda. Doslova stojí ve vzduchu jako vrtulník a ve chvíli, kdy se včela vrací na ní zaútočí. Včela samozřejmě nic takového nečeká, a tak se nemá šanci bránit. Vzhledem k tomu, že v Asii se tato sršeň vyskytuje již poměrně dlouho, včely si tam vyvinuli speciální způsob klikatého letu, díky kterému je pro sršeň útok náročnější. Rozhodně tedy neotálejte a všechny podezřelé nálezy ihned ohlaste.

Klíčová doba nastává teď

Aktuálně pravděpodobně sršeň asijská nenapáchá tak velké škody. Včely totiž již s přicházející zimou zůstávají v úlech a sršně zároveň nemají takový hlad. Aktuální škody tedy pravděpodobně nebudou tak velké. Ale je základem najít a zlikvidovat co nejvíce jejich hnízd. S příchodem jara by totiž mohl nastat vážný problém. V jednom sršním hnízdě se totiž může objevit až pětset královen. Ty se budou poté šířit dál a dál a zakládat další kolonie.

Už jedna kolonie může být nebezpečná

Data z jiných zemí ukazují, že jedna kolonie sršní asijských dokáže zlikvidovat až milion kusů hmyzu za jednu sezónu. Z toho tvoří až 85% právě včela medonosná. Je tedy více než jasné, že toto může znamenat opravdový problém.

Člověka by ohrozit neměla

Její žihadlo je dlouhé asi jeden centimetr a oproti sršni, která se u nás běžně vyskytuje má mnohem více jedu. Její bodnutí je tedy poměrně dost bolestivé, ale zdravého člověka by nemělo nijak ohrozit. Problém může samozřejmě představovat především pro alergiky, malé děti a malá zvířata. Na rozdíl od jiných druhů hmyzu není sršeň asijská bojácná a jako lepší strategii nevolí útěk, ale boj.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist