Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Solenostemon – Kopřivěnka, koleus

Dub 1315 Autor: Renata Petříčková

Ozdobné kopřivy, jak zní jejich lidový název, vám dají poznat krásu i obyčejných kopřiv. Když ty zdánlivě obyčejné listy dostanou pestrý kabátek, je nádhera se dívat. Rostliny navíc velmi rychle rostou, báječně se množí a nemají velké nároky na svůj růst. Ozdobí jak pokoje a interiéry, tak i balkonové truhlíky.

A právě na jaře si můžete koupit sáček se semínky, která budou tak trochu překvapení. Každá rostlina je totiž originál a nikdy nemůžete díky jejich pestrosti vědět, jak přesně bude vypadat. Během pár týdnů budete mít ze semínek krásně rostlé záplavy barev…

Většinou je to letnička

barevna koprivaSvětle zelené listy jsou žíhané červenou, fialovou či bílou nebo černou barvou. Barevných variant je bezpočet a všechny tyto kultivary jsou bez výjimky neskutečně životaschopné. Většinou je v zahradnictvích dostanete jako letničku pro balkonové pěstování v nádobách. Starší rostliny už jsou spíše nevzhledné, mají příliš silné stonky a malé listy a tak pěstujeme jen mladé jednoleté rostlinky. Sluší jim to, jak jsme již řekli, také v květináčích doma, ovšem s přehledem jimi můžete ozdobit i květinové záhonky. Pěstování ve volné půdě snáší velmi dobře.

Zaštípněte jim vrcholky

Chcete-li mít kopřivěnku rozrostlou do šířky, zaštipujte jí vrcholky, které chtějí kvést. Rostlina začne košatět do šíře. Vrcholové řízky nezahazujte, rostlina se jimi výtečně množí.  Planně rostoucí kopřivěnka může dorůst až půlmetrové výšky, ve které se ovšem sama neudrží a potřebuje oporu ve formě tyčky.

Světelné podmínky: hodně sluníčka!

Kopřivy milují záplavu letního slunce. Takže venku jsou ideální pro východní, jižní a západní balkóny, samozřejmě to není na stanoviště se 70°C bez stínu, ale takové to horké podnebí jim svědčí. I při pokojovém pěstování volte místo, kde je dostatek slunce nebo alespoň světla. U severního okna bude kopřivěnka růst, ale bude málo vybarvená a bude se „vytahovat“ a „vybíhat“. Světlem dobře živené rostliny jsou spíše kompaktní a bujně jim rostou barevné listy, nikoliv stonky.

Teplota: velké teplo

Kopřivěnka miluje teplo, protože pochází z teplých oblastí Asie a Afriky. Má-li dostatečnou zálivku, snese bez problémů i letní teploty. Zalévejte ji tak, aby nikdy kořenový bal úplně nepřeschl, zálivku potřebuje tato rostlina každý den, v horkých dnech i dvakrát denně.

Vlhkost: nízká

Rosení nemusí, zejména pak kultivary s chlupatými listy neroste raději vůbec. Případná letní ranní rosa  jim nevadí, jinak jsou ale kopřivěnky náchylné na plísně, mají-li kolem sebe příliš vlhký vzduch. Vadí jim třeba i umístění na stinném zadušeném místě, kde neproudí dost čerstvého vzduchu.

Hnojení: má velké výživové nároky, hnojte ji každý týden!

Rozmnožování kopřivěnky

koprivenkaKopřivěnka se snadno množí vrcholovými řízky i semeny. Velmi rychle koření jak ve vodě, tak ve volné půdě. Tak si zajistíme nachlup stejné rostliny jako jsou ty matečné. Rozmnožování semeny je pak trochu sázkou do loterie, protože se většinou nezachová původní zbarvení listů a rostlinka nám tak trochu „planní“ a je zelenější, než původní rostlina, ze které pochází.

Zemina ze zahrady bude nejlepší

Na rozdíl od mnoha jiných rostlin má kopřivěnka ráda těžší zeminu, ta ze zahrádky bude nejlepší. Vyhněte se rašelině a jiným zlehčovačům i když naspod v květináči je dobré mít drenáž, aby kořínky netrpěly zahníváním. Ze škůdců trpí nejčastěji na molice a svilušky.

TIP: Kopřivěnky jsou skvělé jako řezané rostliny ke květinovým vazbám.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Solenostemon – Kopřivěnka, koleus
Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist