Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Škumpa orobincová-plevel nebo okrasa?

Srp 1126 Autor: Redakce

Škumpa orobincová nebo také ocetná (plody používaly k zesílení octa) (Rhus typhina) je velmi rozšířený keř nebo nízký strom. Je známá pro svou nenáročnost a vitalitu k rozmnožování odnožemi a semeny. Původem pochází z Ameriky, ale díky nenáročnosti je to kospomopolitní až invazivní rostlina, kterou najdete snad všude. Pokud špatně vyberete prostor, kam škumpu zasadit, brzy se budete divit, že její kořeny jednoduše zničí i betonové či dlážděné chodníky. Pod matečnou rostlinou každý rok vyrostou desítky dceřiných odnoží-škumpy totiž mají ohromnou sílu odnožovat a brzy zaplevelí celý prostor. Mladé rostlinky ale jednoduše seseknete běžnými sekačkami nebo křovinořezy. Ještě větší bujení odnoží způsobí radikálnější řez. Většina zahrádkářů se škumpou bojuje jako s plevelem-a to chemicky. Nejúčinnější jsou herbicidy Garlon, Roundup nebo Dominator.

skumpa orobincovaBěžný jarní řez ale škumpa snáší výborně a lze ji tak vytvarovat do impozantních, třeba kulovitých tvarů. Nedoporučuje se na zahrady, kde se pohybují malé děti nebo zvířata. Škumpy z čeledi ledvinovníkovitých (Anacardiaceae) při poranění roní jedovaté mléko, které dráždí pokožku podobně jako bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Součástí bílé latexové tekutiny jsou polyfenolické látky (urushioly), které jsou silnými alergeny a způsobují vyrážky až puchýře.

Škumpa je ale díky svému exotickému vzhledu vysazována tam, kde jiné dekorativní keře nemají šanci přežít. Snese přímé slunce, sucho i vápenatou půdu. Květenství tvoří laty a kvete v období květen-červen. Škumpa je dvoudomá rostlina, samčí květenství je žlutavě zelené, v koncových latách, samičí tmavě červené a kompaktní.

Během léta na škumpě vyrostou krásné tmavé šištice v hustých přímých plodenstvích, která jsou velmi nápadná a na větvích zůstávají až do jara a na podzim se můžete těšit z rudého olistění. Na zimu opadává a není potřeba ji zakrývat.

Škumpa vlasatá

Podobný vzhled a mnoho kladných vlastností má škumpa vlasatá (Cotinus coggygria). Jde o polokeř stejné skupiny a podobných vlastností, jen se nemusíte bát invazivního chování. Škumpa vlasatá pochází z Číny a Ruska a na zahradách je velmi dekorativní. Jde o pomalurostoucí polokeř, který dorůstá maximálně několik metrů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist