Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Škůdci na jehličnanech

Zář 1006 Autor: Redakce

Napadení modřínů a dalších jehličnanů korovnicemi je velice časté. Korovnice patří mezi skupinu mšice z čeledi korovnicovití (Adelgidae), které poškozují rostliny sáním.

Napadení poznáme velmi jednoduše, protože se objeví bílé chomáčky a deformace jehličí a nových letorostů.

Bojovat proti korovnicím můžeme buď ručně – odřezáváním nejvíce napadených částí stromů nebo keřů a nebo chemicky, postřikem systémovým účinným insekticidem. Pozor na dobu postřiku, který je neúčinný v době zapouzdření, protože je hmyz chráněn stěnami hálek nebo voskovými vlákny. Mezi nejúčinější postřiky patří Reldan nebo Mospilan.

korovniceMěli byste ale vědět, že korovnic je mnoho druhů. Například korovnice smrková či zelená vytvářejí boule a hálky na začátcích mladých výhonů. Zde jsou pak ukryty mladé korovničky.

Korovnice pupenová nebo šišticová vytvářejí hálky naopak na koncích mladých výhonů. Korovnice douglasková nebo borová způsobují deformace celých letorostů.

Korovnice kavkazská nebo jedlová napadá kůru jehličnanů. Na kůře borovice vejmutovky pak žije korovnice vejmutovková.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Škůdci na jehličnanech
  • kochánek 29.5.2012 (17:38)

    Dobrý den chci se tímto zeptat na problém ohledně škůdců na jehličnanech ?? Mám totiž na balkónu ve velkém truhlíku asi 3 měsíce zasazenou zakrslou borovici a dneska jsem objevil,že některé její jehlice jsou obaleny malými šedými tvory tvarem dosti připomínající mšice. Při rozmáznutí zůstan na prstech lepkavé místo ! Zatím jsem se bětve pokusil očistit mechanicky ale myslím,že toto asi stačit nebude. Chtěl bych tedy vědět o jakého škůdce se může jednat a co na něj bude platit ?? Děkuji za včasnou odpověď.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist