Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Sklizeň česneku je pro mnohé opravdová alchymie

Srp 1501 Autor: Redakce

Sklízíme ho totiž v podstatě celé léto a kdy je řada právě na vás, určíte zejména zvolenou odrůdou a výsadbou. Obecně platí, že rané odrůdy česneku (např. Anton, Bjetin) sklízíme asi za 16 týdnů po výsadbě. Naopak mezi dlouhozrající odrůdy patří například Japo či Benátčan, který si pobude v zemi minimálně jednou tak dlouho.

Hlavně bychom si měli uvědomit, že správná sklizeň a samozřejmě také sušení dopomůže faktu, že česnek bude použitelný až do další sklizně

sklizen cesnekuNa vyndání česneku ze země si počkáme na sušší období, to nám velmi pomůže při sušení hlav. Použít můžeme například rýč, abychom klasickým vytahováním neutrhli nať. Právě nať nám totiž pomůže při svazování a sušení česneku. Už dávno se odborníci shodují na tom, že sušení česneku ve stylu cibule přímo na poli je nežádoucí. Intenzivní sluneční záření může způsobit úžeh, proto hlavy sušíme zavěšené ve stínu pod střechou. Velmi důležité je také proudění vzduchu, které ke správnému sušení patří.

Česneky svazujeme asi po 15ti kusech.

Po usušení (to bude trvat minimálně měsíc)můžeme nať zkrátit asi na 5 cm nebo nechat a česnek zaplést do copů, což nám ušetří místo. Kořeny vždy ostříháme na krátko.

Mohu česnekové stroužky použít na vlastní sadbu?

strouzky cesnekuSadbový česnek není zrovna levnou záležitostí. Proto se mnoho pěstitelů uchyluje k sadbě vlastní. V podstatě nemáme nic proti. Musíte ale pamatovat na několik faktorů. V prvé řadě musí být váš česnek bez plísní a chorob. Mírně nadprůměrně velká hlava musí být skladována ve větrané, chladné místnosti, kde nemrzne a pokud možno jinde, než česnek určený ke kuchyňskému využití.

Pokud se rohodnete sadbu koupit, pak vězte, že mezi sadbovým a konzumním česnekem je velký rozdíl-a to nejen v ceně. Na rozdíl od konzumního česneku jsou česneky pro sadbu kontrolovány. Musí mít přesný původ a bezvadný zdravotní stav. Česneková sadba je pěstována v režimu zákona o oběhu osiva a sadby č. 219/2003 Sb.

Vzhledem k tomu, že v podstatě neexistuje žádný registrovaný prostředek na moření proti háďátku zhoubnému ani proti bílé sklerociové hnilobě, měli bychom na zdravotní stav sadbového česneku opravdu lpět. Může se stát, že nekvalitní česnek pozemek znehodnotí na několik sezon.

cesky cesnekNaprostou samozřejmostí by měl být výběr české odrůdy. V obchodě koupený čínský česnek nevyroste vůbec, ten španělský pak bude mít uspokojivé výnosy jen v případě velmi mírné zimy.

Jak tedy vybrat vhodnou odrůdu? Zamyslete se, zda chcete česnek pozdní na uskladnění, nebo raný na okamžité použití. Velmi vyhledávané jsou bezvirózní odrůdy, které jsou, jak již název napovídá, odolné vůči virovým onemocněním. Ty stačí namořit proti houbovým chorobám a živočišným škůdcům.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist