Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Sezóna medvědího česneku se blíží

Bře 2002 Autor: Redakce

V posledních letech je to velmi oblíbená bylinka, která má bohužel krátkou dobu sklizně. Medvědí česnek si můžete nasbírat sami, nebo jej koupit v obchodě. Dejte si ovšem pozor, abyste si jej nespletli s jedovatými rostlinami.

medvedi cesnek kde sbirat

Medvědí česnek – sběr a recepty

Medvědí česnek je zelenolistou bylinou s chutí česneku, není však tak aromatický. Proto se hodí jako lehké dochucovadlo do salátů nebo jako čerstvá ingredience do těstovin, rizot či pizzy. Lze jej zakoupit v obchodě, většinou se prodává spíš v malých krámcích nebo na farmářských trzích, jelikož se nejedná o masově pěstovanou rostlinu. Medvědí česnek si můžete i nasbírat. Daří se mu především v lesích, kde rostou listnaté stromy. Nebo ještě jej najdete v hájích, na místech, kde je vlhko a stín.

kde sbirat medvedi cesnek

Bylina se sbírá od konce března do konce května. Jak jsme zmínili, lze si jej splést s jedovatými rostlinami, zejména se to týká konvalinky. Listy medvědího česneku rostou samostatně ze země, konvalinka má vždy dva listy, které rostou proti sobě. Květ má medvědí česnek kulatý a je cítit česnekem (jako celá rostlina), konvalinka má zvoncovitý kvítek. Až budete sbírat medvědí česnek, buďte opatrní, abyste nepoškodili cibulky, trhejte opatrně jen listy.

sber medvediho cesneku

Co si můžete udělat z medvědího česneku? Bylinka oblíbená díky své čerstvosti se tepelně příliš nezpracovává a příliš se nemixuje s různými chutěmi jiných ingrediencí. Oblíbený je recept se sépiovými špagetami (lze použít i klasické vaječné). Na olivovém oleji lehce opečte rozkrojená cherry rajčata a osolte. Vhoďte medvědí česnek, špagety a promíchejte. Bylina krásně pustí chuť a pokrm bude svěží.

Oblíbené je i pesto z medvědího česneku, tím jej i zakonzervujete a uchováte si jej na pozdější dobu. Rozmixujte medvědí česnek spolu s olivovým olejem na pastu, lze přidat piniové oříšky. Rozemletou směs uchovávejte na chladném místě ve sklenici. Medvědí česnek lze rovněž usušit nebo zamrazit a můžete jej mít na celý rok.

pesto z medvediho cesneku recept

Medvědí česnek – pěstování

Bylince se daří ve zmíněném stínu, takže na zahradě volte lokaci, na kterou nepere slunce. Můžete mít sazeničky mladých rostlin, jež vysadíte během března a dubna, a úroda přijde příští rok. Začít sázet lze i na podzim. Cibulky vysázejte do trsů o 10 kusech, medvědímu česneku se daří, když roste víc rostlin pohromadě. Každý rok úroda nabývá, jen počítejte s tím, že sezóna je skutečně krátká, takže si připravte i více sazenic, abyste mohli něco uchovat zakonzervované.

pestovani medvediho cesneku

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2022>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist