Šeřík – okrasa českých jarních zahrad
Zahrady a parky zdobí šeřík pocházející z čeledi olivovníkovitých. Pyšní se omamnou vůní a vznešenou krásou. Šeřík pochází z Číny a první zmínka o něm sahá do 10. století, ale ve Střední Evropě je známý až od 17. století.
Najdete v něm všechny barvy duhy
Existuje asi 30 botanických druhů šeříků a také 800 kultivarů. Malé stromy a keře rostou v zahradách, parcích anebo kolem cest a dosahují výšky až 7 metrů. S výběrem vhodného stanoviště si nemusíte lámat hlavu, daří se jim v polostínu i na prudkém slunci. Velmi dobře snášejí vedra a sucha, nicméně se jim lépe daří ve vápenaté půdě na slunci. Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny.
Pěstování a řízkování
Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici. Sází se na jaře a první květní pupeny je nutno dokonale uštípnout. Jakmile šeřík odkvete, musíme odstranit zbytek jeho květenství. Malé stromy lze tvarovat dle libosti a čas od času jim dopřát zásadní úpravu, a tak je řádně omladit. Šeříky můžeme množit nejrůznějšími způsoby, odkopky, roubováním, výsevem či hřížením. Nejlepší způsob rozmnožení rostliny je řízkování. Provádí se zjara, ještě před dobou květu na 4 – 6 pupenů. Řízky se umísťují do skleníku, aby dobře zakořenily. Jestliže nemáte skleník, řízkujte klidně v létě. Doba zakořenění trvá necelý měsíc.
Druhy šeříků – malířova paleta
Plné květy se pyšní bílou, modrou, fialovou, krémovou, ale i žlutou, červenou a růžovou barvou. Nejznámější odrůdy šeříku obecného jsou Cavour s modrým květem, Charles Joy s fialovým anebo červeným odstínem, Andenken an Ludwig Späth fialové barvy, bílá Flora anebo růžová Lucie Baltet. Plnokvěté odrůdy šeříku Belle de Nancy, Paul Thirion, Mne Lemoine a botanické druhy S. chinensis či S. microphylla potěší oko každého člověka.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.