Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Sázení růží, zbavení plevele, rostliny do malé zahrady

Říj 1017 Autor: Redakce

Podzimní výsadba růží

Při podzimní výsadbě růží dbáme především na doporučenou vzdálenost mezi sazenicemi:

  • skalkové růže – 30 cmpodzimní výsadba růží
  • menší růže – 45 cm
  • klasické velkokvěté růže – 45 až 50 cm
  • půdopokryvné růže – 50 cm až 1m
  • pnoucí růže – 1 až 2 m
  • stromkové růže – 1 m (doporučují se solitérně)

Vyhloubíme dostatečně velkou jámu, kam přidáme trochu speciální zeminy na růže s trochou fosfátového skla. Sázíme většinou kontejnerované nebo s dobrým kořenovým balem. Sazenici umístíme, tak, aby byl kořenový krček cca 5cm pod reliéfem, dobře zalijeme a pak nakopčíme zeminu pro růže k rostlině. Následně seřízneme větvičky cca na 3 očka.

Plevel v zahradě

Vlhké léto se projevilo na výskytu a růstu plevelných rostlin, které vyrostly do obřích rozměrů. Velké rostliny vykvetly a mají velkou zásobárnu semen. Největší zárukou byla a bude ruční práce-okopávání a nepřetržité odstraňování plevelů.

plevel na zahraděNakvetlé rostliny se semeny nikdy nedáváme do kompostu, semena tam totiž přežívají. Většina plevelů k nám byla  zavlečena a expanzně se šíří na ornou půdu i do zahrad. Dříve okrasná rostlina, dnes už vytrvalý plevel rákos obecný se na zamokřených pozemcích hodně rozmnožuje.

Většiny plevelů se zbavíte velmi těžce. Například mléč rolný nebo pcháč vytvářejí velké množství kořenových výběžků, které jsou základem budoucích jarních populací. Přežije i kořen o velikosti 3cm, proto je potřeba odstranit opravdu všechny kořeny. Pomoci Vám mouhou i herbicidy.

Další příklady plevelů:

  • laskavec ohnutý
  • merlík bílý
  • řepeň polabská

Rostliny do malých zahrad

okrasné trávy v zahraděstříhání buxusůpřípadě řešení malých zahrad dbáme především na výběr stromů a keřů.  Velmi doporučujeme stromy gledičie, které mají atraktivní cizokrajný vzhled připomínající akáty a akácie. Do moderní výsadby bezesporu patří i okrasné trávy a bambusy.

Středomořský styl dodá zahradě levandule. Pokud se Vám nechce plevelit, jistě oceníte půdopokryvné růže a jestli jste hračička, pořiďte si buxusy. Z nich se dá s trochou píle a fantazie vystříhat různorodé tvary, nejen koule, jehlany či krychle.V malách zahradách je potřeba dřeviny stále opakovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist