Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Sansevieria, česky Trnuta, zvaná tchýnin jazyk

Úno 1302 Autor: Dana Peštová

S. cylindricaPokojové rostliny jsou součástí mnoha interiérů. Dělají prostředí bytu či domu útulnější a stejně tak jako bytové dekorace či barvy, podléhají i pokojové rostliny módním vlivům a trendům.

Pamatujete si na rostlinu tchýnin jazyk, která pochází z v tropických a subtropických oblastí Afriky, a která nechyběla snad na žádné chodbě ve škole, v ordinaci u doktora ani na nádraží? Pak na několik let téměř ze všech objektů zmizela a byla nahrazena jinými druhy pokojovek.

Nyní prožívá Sansevieria neboli tchýnin jazyk velký návrat a mnoho bytových designérů klasické známé i nově vyšlechtěné odrůdy používá v řešení moderních interiérů.

Tchýnin jazyk do každého interiéru

Důvodů pro volbu tchýnina jazyka je hned několik. Majitelé bytů, kteří nemají příliš času se o rostliny pravidelně starat, ocení, že je to rostlina opravdu nenáročná, které nijak nevadí, že pojedete na týden na dovolenou nebo služební cestu.

Sansevieria trifasciata kvetPokud vám v bytě rostliny spíše živoří, bude vám Sansevieria dělat radost, protože dobře snáší suchý vzduch i nižší teploty. Není náročná na zálivku, kvalitu půdy, hnojení ani světelné podmínky. Jako jedna z mála pokojovek poroste i ve stínu, ale na světle se lépe vybarvují listy. Stačí ji soustavně nepřelévat, jednou měsíčně mírně přihnojit běžným hnojivem pro pokojové rostliny a čas od času otřít prach nachytaný na listy. V zimě stačí zalévat jednou až dvakrát do měsíce. Pokud nezvládáte přesazovat každé jaro, přesazujte vždy, když kořeny a odnože zcela vyplní květináč. Množení je snadné. Odnožemi dceřiných rostlin během přesazování, nebo listovými řízky, které ale nezachovají případné panašování žlutou či bílou kresbou listů.

I když se Sansevieria pěstuje kvůli okrasným listům, za určitých podmínek se můžeme dočkat i květů. Aby se dosáhlo nakvetení rostliny doporučuje se přes zimu snížit teplotu na 12 až 15 stupňů a minimalizovat zálivku. Květenství Sansevierie není moc výrazné, skládá se z mnoha drobných světlých květů.

Jedovatá kráska

kvetouci tchynin jazykPozor, tchýnin jazyk je stejně jako překvapivé množství jiných pokojových rostlin jedovatý. Patří do čeledě agávoviných (Agavaceae), stejně tak jako další hojně pěstovaná nenáročná pokojovka, Dracena. Všechny části rostliny obsahují alkaloidy a saponiny, které vyvolávají podráždění trávicího traktu.

Kdo první pojmenoval rostlinu tchýnin jazyk dnes už pravděpodobně nikdo nedohledá. V přírodě najdeme na šedesát botanických druhů Sansevierií, rostoucích v nadmořských výškách od 500 až do zhruba 2000 m.

Nejčastěji pěstované odrůdy

Mnohé, především panašované odrůdy byly vyšlechtěny pro pěstování v interiéru. Vysoká forma tchýnina jazyka s masitými dekoračními listy dobře vypadá, nezabere mnoho místa a dobře se hodí pro umístění do rohů a nik, které by jinak zůstaly nevyužity.

  • Sansevieria trifasciata – původní forma s širšími delšími listy s šedobílou kresbou
  • S. trifasciata laurentii – vysoká forma (až 100 cm) s dekorativními listy se žlutým okrajem
  • S. hahnii – nízká forma tvořící růžici listů
  • S. golden Hahnii – se žlutými pruhy podél okraje listů
  • S. cylindrica – inovativní oblíbená odrůda posledních let, s válcovitými listy na průřezu (na prvním obrázku)

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Sansevieria, česky Trnuta, zvaná tchýnin jazyk
  • Radim Buffalo 1.8.2022 (08:51)

    autor článku aspoň mohl připojit i fotografie odrůd které popisuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist