Rychle rostoucí živý plot z vrby
Pokud uvažujete o živém plotě a jeho rozloha nebo finanční situace Vám nedovolí vysadit túje nebo ptačinec, zauvažujte o živém plotu z vrbového proutí. Máte několik možností – pokud chcete plot vyšší, doporučujeme vrbu bílou (Salix alba). Tento plot nejlépe vysadíte křížema a jednotlivé křížky svážete provázkem. Tento plot lze i seříznout. S řezem začínáme za cca 2-3 roky od výsadby. Pokud chcete menší plůtek, využijte nějaký z keřových druhů jako je například vrba nachová Salix purpurea nebo i jíva Salix caprea.
Nesmíte zapomínat, že vrby jsou všeobecně vlhkomilné rostliny a je potřeba je hlavně ze začátku dosti zalévat. Až budete vrby vyřezávat, z větévek si jednoduše uděláte plůtek okolo záhonků, nebo oporu popínavých rostlin jako je plamének plotní, nebo popínavá fazole. Taková opora vydrží až 2 sezóny i bez nátěru.
Hlavní výhoda živého plotu z vrb je, že vyroste až 2 metry za rok a pokud pruty zasadíte 30-40 cm od sebe, pak Vám plot ze zahrádky udělá opravdu intimní místo odpočinku. Lze je seřezávat do požadovaného tvaru a navíc jde opravdu o nezničitelný strom. Krom zálivky je vrba naprosto nenáročná. Proto se hodí zejména pro promáčené zahrady, kde pomůže bojovat s přemokřením.
V dnešní době je samozřejmě i otázka nákladů dosti důležitá. Pruty na plot nařežete téměř kdekoliv, takže je cena za plot nulová. Řízky lze odebírat z jedno-i víceletých prutů od počátku listopadu do konce února.
Komentáře k článku
Jaroslav 25.9.2010 (12:08)
Jelikoz delam na toto tema rocnikouvou praci, chtěl bych se zeptat, na stručnou historii vývoje využití vrby na tyto účely. Děkuji moc za odpověď, Jaroslav.