Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ruj vlasatá

Srp 1224 Autor: Redakce

Cotinus coggygriaDalší inspirací pro okrasné zahrady může být keř z čeledi ledninovníkovnitých, ruj vlasatá (Cotinus coggygria). Můžete ji pěstovat jako zajímavý solitér i na menší zahradě. Nejedná se o žádný drobný keřík, ruj dorůstá až do výšky pěti metrů. Pokud nemáte pro tento impozantní keř dost místa, nebojte se ani razantnějšího prostřihu a zakrácení. Možná vám název Ruj vlasatá nic neříká, pravděpodobně už jste se s ní ale setkali. Tento okrasný keř s okrouhlou korunou zdobí mnoho parků, zvláště jeho purpurově červená varianta Royal purple. Ruje poskytují i velmi ceněné dřevo.

Podobně jako mnoho často pěstovaných okrasných keřů, má i Ruj vlasatá svou domovinu ve Středozemí. Její rozšíření ale zahrnuje velká území Eurasie až k podhůří Himalájí a zasahuje i do střední Evropy až k našim sousedům, na Slovensko, kde jsou považovány za pozůstatek interglaciální květeny.

Pěstování ruje vlasaté

Výhodou ruje je nenáročnost na pěstování, dobře prospívá téměř v jakékoliv půdě. Silné mrazy by ale mohly způsobit namrznutí větviček, proto je nejlépe volit pro vysazení alespoň částečně chráněné místo. Jinak nedělá této rostlině zima problémy. Na druhou stranu jí ale nevadí ani hodně slunečních paprsků na slunném stanovišti. Při výsadbě myslete i na to, že je Ruj vlasatá jedovatá.

Květy i odkvetlá květenství jsou poměrně dekorativní. V Anglii se těmto keřům říká kouřící nebo parukové, právě díky jeho typicky vypadajícím odkvetlým stopkatým květenstvím s několika vyvinutými plody a stopkami pokrytými stříbřitými chlupy. Plodenství rostliny se rozšiřují díky chmýří, které funguje jako padák. Listy rostliny jsou opadavé a obsahují velké množství tříslovin. Jejich tvar je vejčitý, mají výraznou žilnatinu a „ojíněný“ vzhled.

Množení

Ruj vlasatou můžeme množit ze semen, častěji se ale využívají k množení podzimní kořenové řízky, případně měkké červnové řízky, na nichž je nutné nechat před zasazením do země zaschnout ronící tekutinu mléčné barvy.

Zajímavé kultivary

Jak již bylo řečeno, velmi běžně se setkáváme s kultivarem Royal purple. I v našich zahradnictvích ale můžete sehnat i další, velmi zajímavé druhy.

  • Purpureus – listy zelené
  • Rubrifolius – listy tmavě červené
  • Nordine – listy sytě červené
  • Red Beauty – listy tmavě červené
  • Daydream- listy zelené

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Ruj vlasatá
  • Karel Pohořelý 15.7.2015 (13:30)

    Dobrý den, můj dotaz se táká 7 let staré Ruj vlasaté, listy tmavě červené. Rostlina stále nekvete, je na plném slunci, přes zimu nevymrzá,listy jsou sytě fialovo červené, roční přírůstky kolem 50 cm. N.v. 550m n.m. Dokážete mi poradit?
    Děkuji. S pozdravem Pohořelý Plzeň

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist