Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Rozmarýn – lék skoro na všechno

Lis 1224 Autor: Františka Podzimková

rozmaryn pestovaniRozmarýn, rostlinka, která dokáže opravdové divy. Jeho název vznikl ze slov rose marina, což v překladu znamená mořská rosa, Název je to opravdu poetický a krásný. Rozmarýn se nejčastěji požívá jako koření, nebo dochucovadlo. Má opravdu typickou chuť. Ale ani jeho účinky nejsou zanedbatelné.

Pokud máte třeba problémy s depresemi, nebo s bolestmi hlavy, měli byste ho jednoznačně vyzkoušet. Zklidní vaši mysl a dopřeje vám chvíle relaxace. Uvolní vaše nervy, a tak může někdy i vyléčit nějaké lehčí nemoci, nebo problémy. Na druhou stranu má ale i povzbuzující efekt. Rozproudí vám krev a mírně vám zvýší tlak. Rozmarýn je opravdu rozporuplná bylinka, protože trpíte-li nespavostí, i vám pomůže.

Pochází z oblasti kolem Středozemního moře, takže pokud ho chcete pěstovat na zahrádce, budete mít asi menší problém. Zato doma v květináči se mu určitě bude dařit lépe a vaše snaha k něčemu ve finále může být. V oblasti odkud pochází, roste opravdu divoce. Dosahuje výšky až několika metrů, u nás toho ale pravděpodobně nikdy nedocílíme. Doroste do výšky sotva pár desítek centimetrů a více ne, i když se budeme snažit sebeurputněji. Není také od věci nasušit si ho do zásoby. Díky tomu, že má tak výraznou a specifickou chuť, pravděpodobně ho nestihnete všechen spotřebovat. Nejlepší totiž je těsně před vykvetením, ale poté, co vykvete je už prakticky nepoužitelný. V tu dobu byste tedy měli začít se sušením.

Rozmarýn se přidává do různých bylinných směsí, nebo do čajů. Na léčbu revma se z něho vyrábějí léčivé masti, které jsou opravdu účinné a efektivní.

rozmaryn vetvicka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist