Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Rozhovor s profi cukrářkou Markétou Brožovou

Říj 1427 Autor: Redakce

marketa brozova dortyTéma dezertů a pečení jako takového je u nás velmi oblíbené. Nedávno jsme soutěžili o knihy Fantastické dorty a to nás přivedlo k nápadu, oslovit cukrářku, která se díky své píli a ctižádosti dostala až k vlastnímu Dortovému studiu. Pokud tedy váháte, jestli se do pečení dortů pustit, pak vězte, že každý nějak začínal, stejně tak i Markéta Brožová, která nedávno v Turnově otevřela úžasný dortový atelier a jejíž dorty jsou vyhlášené široko daleko. Skloubí totiž v sobě požadavek všech oslavenců. Tedy aby dort byl nejen krásný a originální, ale také úžasně chutnal. A teď už otázky, které jsme Markétě položili…

Jak jste se našla ve výrobě dortů? Pocházíte z výtvarné rodiny?

Nepocházím až tak z výtvarné rodiny, i když je pravda, že prababička byla velmi zdatná malířka olejem. Během základní školy jsem navštěvovala různé výtvarné kroužky, ale potom jsem nastoupila na obchodní akademii, a na svého tvořivého ducha jsem tak nějak zapomněla. Pracovala jsem v pohostinství až do doby, kdy jsem si zlomila kotník, což bylo před čtyřmi lety.

Kdy jste upekla první dort a jak vypadal?

Zrovna se blížily osmdesáté narozeniny mé babičky, a jelikož jsem doma znuděně seděla s nohou v sádře, řekla jsem si, že by to chtělo pořádný dort a tak jsem zaměstnala ruce 🙂 Dalo mi to týden práce, ale vznikl třípatrový dort s osmdesáti růžičkami. Samozřejmě tomu předcházela spousta hodin strávených na internetu a hledání rad zkušenějších.

Jste známá tím, že stále zkoušíte různé inovace. Kde berete inspiraci?

dort s kytkouInspirace je spousta kolem nás 🙂 Mám však oblíbené zahraniční portály, kde pravidelně sleduji práci mých oblíbených tvůrců. Avšak i u nás a na Slovensku je spousta velmi šikovných cukrářek, jejichž práci také velmi ráda sleduji. No a potom zkouším, dokud se nepodaří, tak jak bych si přála.

Jaké dorty jsou vaše nejoblíbenější a jaké vašich zákazníků?

Jsem od přírody tak trochu infantilní a proto mě nejvíce baví dorty dětské, na kterých se mohu vyřádit a nebát se barev… Mou srdcovou záležitostí jsou ale i dorty svatební s cukrovými květy, které se stále učím a moc mě to baví. Řekla bych, že to jsou i nejoblíbenější dorty mých zákazníků.

Dorty nejsou jediným sladkým artiklem, představte nám i některé další dobroty.

deti a sladkostiAno to je pravda, dort lze doplnit také o tzv. cup cakes, které se dozdobí tak, aby k dortu perfektně ladily. Jedná se jednoporcové dezerty v papírových košíčcích. Další sladkou dobrotou, která zajímá hlavně děti, jsou cake pops neboli dortová lízátka. Samozřejmě se také barevně sladí s ostatními dobroty na sladkém stole.

Co patří mezi speciality?

Snažím se, aby každá náplň byla specialitou. Nejoblíbenější je však extračokoládový dort s ganache z hořké čokolády a višňovým gelem.

Máte raději, když vám zákazník nechá volné pole působnosti?

Ano, tak tomu je 🙂 Nejraději mám, když mi je zadáno téma a zpracování je na mne.

Jak dlouhou v průměru trvá jeden dort i se zdobením?

Průměrná doba určit bohužel nejde. U menších dortů většinou s jednou figurkou a dozdobením k tématu jsou to minimálně 4 hodiny práce. U dortů třípatrových svatebních není problém strávit u příprav 20 hodin a více. Vždy záleží na náročnosti modelací a zdobení.

Je něco, co byste nezvládla nebo se výzev nebojíte?

Výzev se vždy bojím velmi, ale dělá mi dobře překonávat svůj strach 🙂 Z pravidla se však bojím dortů velkých, které sama neunesu. Zatím jsem si však se vším poradila…

dorty od marky pracovni stulOstatně výzvou byla také pracovna pro pečení, kterou jste otevřela nedávno. To se dorty budou péci jedna radost ne?

Ano, máte pravdu. Otevření Dortového studia jsem již zvažovala velmi dlouho a rozhodla jsem se k tomuto kroku hned začátkem tohoto roku. Hledání vhodných prostor to trochu zbrzdilo, ale podařilo se a já mám konečně svou snovou sladce růžovou kuchyň s velkým pracovním stolem.

 Fotografie: Dorty od Marky a Kateřina Bíbrlíková

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist