Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Rozhovor s Alenou Smolíkovou-cvičitelkou a milovnicí psů

Úno 1427 Autor: Redakce

alena smolikovaKdo by neznal show Československo má talent. Každý si zde přijde na své. Nás zaujalo vystoupení Aleny Smolíkové a Jerry. Neváhali jsme a poprosili Alenu o rozhovor, ráda souhlasila a vy se nyní můžete dozvědět vše, co by vás mohlo zajímat!

Aleno, představte čtenářům, kteří o vás ještě neslyšeli, sebe i fenečku Jerry.

Jmenuji se Alena Smolíková, je mi 27 let, pocházím z Jaroměře a již 17 let se věnuji kynologii.  Jerry, celým jménem Action Jerry Malina Gang je čtyřletá fenka plemene border kolie. Poprvé jsme se setkaly, když byla na světě jen pár hodin. Je velice hyperaktivní, přátelská a doslova zrozená pro dogfrisbee.

Kolik máte psů? Jakému plemeni dáváte přednost?

Celkem mám 5 psů. Kromě Jerry mám ještě další dvě border kolie, 11-ti letou Keysi, která vystupovala ve finále Česko-Slovensko má talent společně s Jerry, a 1,5 roční Kiru, nejmladší členku mé smečky. Dalším členem je Britney, kříženka border kolie a australského ovčáka, která se ke mně dostala až v dospělosti s ne moc dobrými zkušenostmi. Posledním členem je parson russell teriérka Chipsy. Mám několik oblíbených plemen, nejraději mám ale border kolie.

Jak jste se dostala ke psím sportům a psům obecně?

alena smolikova a jerryJako malá jsem stále chtěla koně a později začala chtít i psa. Když mi bylo 9 let, pořídili rodiče dospělého amerického stafordšírského teriéra Forresta.  Začala jsem s ním chodit na cvičák a cvičit ho. Později jsem se dozvěděla, že na cvičáku se trénuje agility a začala chodit i tam. Veškeré cvičení, trénování a jakákoliv aktivita se psem mě ohromně bavila. Takže jakmile jsem se dozvěděla o nějakém psím sportu, hned jsem ho chtěla vyzkoušet J

Jak vypadá vaše každodenní rutina?

Kromě mých pěti psů máme doma ještě dvanáct sibiřských husky mého přítele. Péče o takovouto smečku zabere hodně času. Dopoledne většinou jezdím s pejsky do mateřských školek, kde děláme vystoupení pro děti. Odpoledne pak strávíme tak 2 hodiny na tréninku. O víkendech jsem buďto na závodech, nebo na vystoupení.

Napište něco o tréninku..

Od doby, kdy jsem prvně navštívila cvičák, se tréninkové metody hodně změnili. Bohužel někde se stále cvičí tak, že se škube vodítkem, používají se ostnaté a škrtící obojky a hlavním cílem je psa podřídit. Já trénuji formou pozitivního posilování, snažím se psovi nenásilně vysvětlit, co po něm chci a odměňuji ho za správné provedení cviku. Chci, aby trénování psa bavilo a kladu velký důraz na motivaci.

Sdělte nám zkušenosti s vystupováním…

alena smolikova ceskoslovensko ma talentPřipravit psa na vystoupení není nic jednoduchého a trvá to několik let. Nejprve musím psa naučit dostatek cviků, ze kterých se bude skládat sestava, kterou psa následně naučím. Krom toho všeho musí být pes na vystoupení připravený i po psychické stránce. Vystupovat v prostředí plném lidí, hluku a rušivých vlivů nezvládne každý pes.

Jaké jsou Vaše největší úspěchy?

Největších úspěchů jsem zatím dosáhla s nejstarší fenkou Keysi, v dogdancingu vyhrála mnohokrát mistrovství republiky, mistrovství Evropy a anglický Crufts, což je nejprestižnější soutěž v tomto sportu. Má titul agility šampion, dogdancing šampion. V dogfrisbee vyhrála mistrovství Evropy a byly jsme prvním českým týmem, který se kvalifikoval na mistrovství světa. V roce 2011 jsem díky ní vyhrála titul Kynolog roku. Úspěchy mají ale i ostatní psi, Jerry je držitelka českého rekordu v timetrialu a v loňském roce jsem se s ní účastnila mistrovství světa v USA. Britney má titul dogdancing šampion a Chipsy vyhrála dvakrát mistrovství Evropy dogfrisbee v kategorii malých psů.

Pokud chci se svým psem začít dělat agility, frisbee, dogdancing a podobně, záleží na věku a plemeni psa? Co byste doporučila začátečníkům?

Začít můžete s jakýmkoliv plemenem v jakémkoliv věku.  U dogfrisbee je pouze potřeba, aby měl pes zájem o hračky. Pokud si nehraje, těžko ho budete učit běhat za létajícím talířem. Dogdancing je ale opravdu sport pro všechna plemena. S úspěchem se mu věnují i čivavy a Mistrovství světa 2013 vyhrál dokonce novofoundlandský pes!  Začátečníkům bych určitě doporučila najít si dobrého trenéra, zajet na seminář, nebo výcvikový tábor.

Jaké byly dojmy ze soutěže? Neobávala jste se, že Jerry bude zmatená z tolika lidí, světel a hluku?

alena smolikova border kolieAčkoliv občas to bylo hodně stresující, soutěž jsem si užívala. Celý štáb, produkce a ostatní soutěžící byli moc fajn.  I Jerry se dostávalo od všech zasloužené pozornosti.  Z živého přenosu jsem samozřejmě měla trochu obavy, ale Jerry jsem na všechno připravila a už na zkouškách bylo vidět, že nemá s ničím problém a ani při živém přenosu ji pak nic nerozhodilo.

Jak dlouho jste vystoupení trénovali?

Tím, že jsem s Jerry před Talentem trénovala již 3,5 roku, většinu cviků již uměla a speciálně kvůli Talentu jsem ji učila už jen 2 nové cviky. Každou sestavu jsme pak trénovaly 2 týdny a finálovou sestavu se 2 psy jsem trénovala měsíc.

Děkujeme za rozhovor!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Rozhovor s Alenou Smolíkovou-cvičitelkou a milovnicí psů
  • juryna 27.2.2014 (13:37)

    krásní,úžasní a šikovní pejsci

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist