Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Rhododendrony – vše co potřebujete vědět

Dub 1208 Autor: Redakce

rhododendronyRhododendrony patří bezesporu mezi nejpěstovanější kvetoucí keře. Zdaleka se ale nehodí na každou zahrádku.

Vyžadují totiž stinné chráněné stanoviště a kyselý substrát (pH 4,5-5,0). V nabídce našich zahradnictví najdete na stovky kultivarů, které byly vyšlechtěny po celém světě, zejména v Evropě a Asii.

Jedná se o druhy, které se liší svou velikostí, kompaktností a samozřejmě i velikostí a barvou květů. Krom toho jsou rhododendrony okrasné i v době, kdy nekvetou, jsou totiž zelené po celou zimu.

Pěstování rohododendronů

Rhododendrony potřebují kyselou půdu. Je jedno, zda je vysadíme v blízkosti jehličnanů a dopřejeme jim tak přirozeně kyselý substrát, nebo je vysadíme na jiné chráněné místo a vykopeme pořádně velkou jámu, do které nachystáme substrát buď speciálně koupený pro kyselomilné rostliny, nebo směs rašeliny bez obsahu vápence, zeminy a hrabanky.

Výsadba a stanoviště

Rhododendrony koupíme většinou v plastovém květníku. Pokud na zahradě nemáme přirozeně kyselou půdu, musíme vykopat jámu 2 až 3x větší než je kořenový bal rostliny. Rostlinu před samotnou výsadbou musíme řádně provlhčit. Kořeny můžete dokonce namočit několik hodin předem do vody (klidně s malým obsahem lignohumátu). Do předem připravené jámy navršíme substrát s obsahem dlouhodobě působícího hnojiva na rhododenrony. Velmi doporučujeme i symbiotické bakterie pro kyselomilné rostliny. Ostatně pravidelně přihnojujeme i v průběhu vegetace. Vždy ale vybíráme hnojiva bez obsahu vápníku, který tyto rostliny nesnášejí. Na našem trhu jsou i speciální hnojiva na rhododedrony a azalky.

rhododendron sazeniBěhem vegetace pak už rostliny přemokření nesnášejí. Proto vybíráme mírně vyvýšené stanoviště, odkud voda přirozeně steče, nebo pod rostlinou vytvoříme drenážní vrstvu ve formě štěrkového lože. Půda by tedy neměla přeschnout, ale na druhou stranu nesmí být vlhkost natolik vysoká, aby rostlinám zahnívaly kořeny.

Jak již bylo řečeno, vybíráme vyvýšená chráněná stanoviště, pokud možno v blízkosti jehličnatých stromů, které přirozeně okyselují půdu. Stanoviště bychom měli vybírat dostatečně prostorné, abychom rhododendrony nemuseli stříhat. Jejich řez je samozřejmě také možný. Odborníci ale doporučují stříhat jen opravdu vzrostlé starší keře v době po odkvětu.

Péče o rhododendrony

Krom výběru stanoviště, substrátu a pravidelné zálivky a přihnojování, bychom měly tyto rostliny chránit před přímým sluncem. To je problémem zejména v zimě a způsobuje celkové usychání rostlin. Stejně tak kruté holomrazy mohou rohododendrony velmi poškodit, protože mají nejvíce kořenů jen několik desítek centimetrů pod povrchem. Chránit rostlinu můžete tak, že ji na zimu přikryjete bílou netkanou textilií a kmínky přihrnete substrátem a hrabankou. Ve výše položených oblastech můžete přidat i větve z jehličnanů. Takto nachystaná izolace by měla odolat jak zimnímu slunci, tak mrazům. Dobrým izolantem je také sníh. Zejména na horách ale může polámat slabší větévky.

Choroby a škůdci rhododendronů

Jako u většiny rostlin, i u těch kyselomilných platí, že prevence je nejdůležitější. Rhododendron je poměrně odolná rostlina, a pokud má dostatek živin, většině chorob se ubrání sama. Preventivně ale můžeme stříkat fungicidními postřiky-a to zejména mladé rostliny.

Co se škůdců týče, listy mohou být napadeny velkým množstvím požerových housenek. Není nic jednoduššího, než postříkat insekticidními postřiky.

Odrůdy rhododendronů

Většina z nás, rozlišuje rhododendrony podle barev. V okrasných školkách ale seženete na stovky druhů. Pokud se v odrůdách nevyznáte, vždy se informujte na náročnost té či oné odrůdy, vzrůst rostliny a barvu květů. Vybírat můžete od bílé až po tmavě červenou. Výjimkou nejsou ani rhododedrony, které mají na jednom keři květy různých barev.

Cena rhododedronů je závislá na stáří a odrůdě rostliny. Obyčejnější sazenice seženete do 300 Kč, vzácnější za 4000 Kč a více.

Rhododendron ARABELLA-plnokvětý, mrazuvzdorný, střední vzrůst, květy bílo-růžové
Rhododendron ERATO-tmavě červený, vzrůst 160 cm, mrazuvzdorný do -25 °C
Rhododendron LEE´S DARK PURPLE-růžovo-fialové květy v koulích, mrazuvzdorný, vzrůst 180 cm
Rhododendron MARCEL MENARD-květy fialové s hnědou kresbou, mrazuvzdorný, vzrůst 150 cm
Rhododendron VIRGINIA RICHARD´S-květy v průběhu vegetace mění barvu od losové po žlutou, plně mrazuvzdorný, střední vzrůst

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist