Reznutí tújí
Túje a všeobecně konifery jsou velmi oblíbenými živými ploty, ale i solitérními rostlinami na moderních i klasických zahradách. I o ně ale musíme pravidelně pečovat, jinak mohou trpět řadou chorob.
Například prosychání je způsobeno nedostatkem vláhy. Dalším podstatným důvodem reznutí může být akutní nedostatek hořčíku a železa.
Můžeme použít postřik přímo na zelenou plochu rostliny. Hlavní výhoda je rychlost příjmu prvků. Nedostatek mikroprvků ale můžeme doplnit i hořkou solí, kterou jednoduše zapravíme do půdy. Nejdůležitější je totiž výživa. Pak jsou konifery mnohem odolnější proti chorobám i škůdcům.
Většinu chorob, ale i napadení škůdci můžeme pozorovat až koncem léta nebo dokonce koncem vegetačního období. V případě napadení houbovými chorobami budeme koncem léta pozorovat nezvyklé tmavé tvary. Preventivní postřik (např.přípravkem Dithane) provádíme již nyní a postřik zopakujeme ještě dvakrát-a to vždy po 14ti dnech.
V případě napadení škůdci, zejména molovkou tújovou jsou konce napadených větviček nahlodané. I příznaky napadení škůdců budeme pozorovat na konci léta, ale stříkat musíme již nyní. Doporučujeme provádět 3 preventivní postřiky (např. postřikem Decis) na konci června, začátkem a koncem července.
Molovka tújová
Molovka tújová (Argyresthia thuiella) je jedním z nejběžnějších škůdců, kteří způsobují hnědnutí, reznutí a zasychání tújí. Jde o půl centimetru velkého motýlka, který klade vajíčka právě na thujovité rostliny. Z vajíček se vylíhnou malé zelené housenky, které vyžírají chodbičky v zelených částech rostliny. Molovka se nevyhýbá ani zeravům a cypřišům. Při bližším ohledání najdete na rostlině chodbičky. Napadené části rostliny poctivě ostříhejte a spalte. Napadené stromy postříkejte začátkem léta, kdy dochází k náletu dospělých motýlů.
Komentáře k článku
Dana Koželuhová 31.5.2012 (10:40)
Dobrý den jaký přípravek se používá na postřik proti molovce tůjové?děkuji Koželuhová