Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Rajčata- postřiky a charakteristika plodů

Kvě 1030 Autor: Redakce

Rajčata jsme sázeli hned po „zmrzlících“. postřik na rajčataStandardně se dělí na tyčková a keříčková. Keříčková rajčata se dají pěstovat i ve větším květníku. Ale i o tato rajčata musíme pečovat.

Nejznámější chorobou je plíseň bramborová. Od počátku sezóny používáme systémové postřiky na začátku, v půlce a na konci června. Tento postřik například přípravkem ACROBAT je základ. Jde o kombinovaný fungicid se systémovým a kontaktním účinkem k ochraně brambor, rajčat, cibule, okurek a révy vinné proti plísním.

Od půlky července stříkáme jen v případě zvýšené vlhkosti a použijeme tzv. kontaktní přípravky. Proto musíme postřikem dokonale ovlhčit celou rostlinu s použitím smáčedla EKOL.

Rajčata krom postřiku nezapomeneme ani vyštipovat v paždí větévek. Takto se zbavíme „zlodějných“ výhonků, které by rostlinu zbytečně obíraly o živiny. Zejména hrnková rajčata nezapomeneme přihnojit univerzálními hnojivy nebo přímo hnojivy na hrnková rajčata.

Věděli jste ale, jak se dělí plody rajčat a jaký je mezi nimi rozdíl?

rajčata v hroznuRajčata v hroznu

Plně vyzrálá větší rajčata plné šťávy. Mají klasickou sladkokyselou chuť. Vhodná na zapékání. Tato rajčata lze zakoupit v supermarketu jako balená rajčata různých odrůd tyčkovách i keříčkových rajčat. Při výběru dbejte na vyzrálost a čerstvost plodů. Při pěstování se soustřeďte na tyčkové rajče ORKADO. Toto velmi nenáročné rajče je vhodné zejména pro studené skleníky a polní pěstování.  Jeho rostliny jsou středního vzrůstu, potřebují oporu a nabízejí hladká kulovitá rajčata výborné chuti.

šery rajčataRajčata Cherry

Malá rajčátka velmi výrazné chuti i v zimním období. Vhodná do těstovin a dalších pokrmů. Výborně se hodí jako ozdoba každého pokrmu. Z odrůd je nejznámější tyčkové mini rajče Cherolla. Tato odrůda je vhodná pro fóliovníky, skleníky, ale i na pole. Při dobrých podmínkách dostanete až metr dlouhé viany obalené plody. Díky křížení se též nemusíte obávat nemocí, Cherolla je vysoce odolná proti plísni bramborové.

rajče žlutéŽlutá rajčata

Tato rajčata jsou výrazně sladší a méně agresivní než červená, protože obsahují více cukru a méně kyseliny citornové. Žlutá rajčata používáme jako ozdobu, ale i do salátů a těstovin. My doporuječejeme žluté rajské přepůlit, osolit, mírně opepřit a zakápnout olivovým olejem. Tato pochoutka uspokojí i největšího jedlíka například při sledování televize.

Neprohloupíte zasazením odrůdy MINIGOLD. Jde o ranou odrůdu žlutých rajčat. Dostanete bohaté hrozny drobných žlutých plodů, příjemně lahodné chuti. Tato odrůda je nenáročná na půdu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Rajčata- postřiky a charakteristika plodů
 • Vagabund 20.6.2011 (18:25)

  Ochranná lhůta znamená že by se rajčata po tuto dobu neměla trhat a konzumovat. Přípravek Acrobat se používá jako první postřik po výsadbě, hned jak se rostliny zakoření. V ochranné lhůtě ještě rajčata zralá nejsou. Na druhý postřik je dobré volit některý s postřiků s kratší ochrannou lhůtou například Ridomil Gold s ochrannou lhůtou 3 dny nebo Ortiva taktéž 3 dny.

 • Eva Orságová 7.6.2011 (15:21)

  Dobrý den, rajčata se postřikují tak jak uvádíte v článku. Šla jsem si ten
  Acrobat koupit a tam je v návodu , že je ochranná lhůta 21 dní. Když to postříkám dnes tak mě poslední postřik skončí někde v červenci a to znamená, že ty rajčata nemohu konzumovat? Nebo se myslí, že postřik chrání rostlinu proti napadení plísně a plody se mohou konzumovat. Prosím poraďte mi. Přeji pěkný den a děkuji za rychlou odpověď.

  • Redakce 7.6.2011 (16:11)

   Dobrý den, ochranná lhůta znamená, že by se plody opravdu neměly konzumovat. Jde ale o nevyšší dobu, kterou výrobce udává. Pokud uvažujete déšť a podobně, počítejte s dobou cca 14 dnů.

 • hikl vadimir 1.9.2010 (14:34)

  chcel by so sa od vás dozvedieť kde sa dajú kúpiť semená paradajok,cherry odroda cherolla a odroda arkado. ak mi viete poradiť tak mi prosím vas odpíste.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist