Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Půda ve skleníku

Lis 1102 Autor: Redakce

sklenik na podzimSkleník nám má prodloužit vegetační dobu a z domácí zeleniny a jiných plodin se můžeme radovat v podstatě od jara do podzimu. Musíme si ale uvědomit, že skleník je omezený prostor, a proto se půdu v něm musíme patřičně starat.

Například suchá skvrnitost paprik je zapříčiněná nedostatkem vápníku. Všechny fyziologické choroby jsou mnohem častější v omezených prostorách jako je skleník nebo pokud pěstujete zeleninu v pytlích.

Podzim ve skleníku

S přípravou půdy musíme začít včas. Skleník vydesinfikujeme hned po poslední sklizni. Zryjeme záhon, půdu srovnáme, odstraníme zbytky kořenů a provedeme desinfekci rozhozením 0,5 kg dusíkatého vápna na 10m2. Látku pak hrabičkami zapravíme do půdy a provedeme zálivku tak, aby došlo ke smáčení vrchní vrstvy půdy. Tak dojde k rozkladu vápna. Dusíkaté vápno musí uvolnit kyanovodík, který nás zbaví zárodků chorob, škůdců a semen plevelů. Záhon zakryjeme plastovou folií, kterou zde necháme 2-3 týdny.

Další možností je, že půdu ve skleníku zcela vyměníte nebo necháte promrznout. Podle odborníků se má veškerá půda ve skleníku vyměnit každých 5 let. Nestačí tedy jen doplňovat živiny. Hodně důležitá je i občasná zimní zálivka skleníkového substrátu. Je to z důvodu, aby půdní mikroorganizmy pracovaly i v zimním období.

Na podzim rovněž hnojíme nejlépe organickými hnojivy. Velmi vhodné je střídání plodin ve skleníku. Většina z nás pěstuje papriky a rajčata. Není nic jednoduššího než vystřídat plodiny podle stran.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Půda ve skleníku
  • Lenka 25.6.2013 (22:18)

    Ahoj, doporučila bych ještě pokud dáváte novou hlínu dát pod ni a po bocích pletivo, nebo nějaké staré dlaždice aby nelezli do skleníku škůdci. Před dvěma lety jsme stavěli skleník a zatím žádné problémy s návštěvníky skleníku nemáme.

TOPlist