Pryč s jarní únavou – bylinky již po zimě opět začínají růst
Bylinky mají blahodárné účinky pro naše tělo i mysl. Obsahují vitamíny, silice, flavonoidy, chlorofyl a další látky. Z bylinek se dá připravit celá řada produktů – od bylinkového oleje, čaje přes přípravky do koupele až po masti a mnoho dalšího.
Největší efekt mají bylinky čerstvé. Nemusíme mít ani zahrádku. Bylinky se dají pěstovat na balkóně či za oknem.
Posílení organismu po zimním období
Po zimě má tělo méně energie, je náchylnější k onemocnění a potřebuje doplnit vitamíny. Nemusíme kupovat drahé vitamínové doplňky v lékárně, stačí se na jaře vydat do přírody. Jídelníček nám může obohatit smetanka lékařská, kopřiva, potočnice, popenec a další volně rostoucí rostliny s léčivými účinky. Využijme dostupnost čerstvých rostlin a uvařme si třeba bylinný čaj. Můžeme i zahájit vícedenní očistnou kúru.
Účinky jarních bylinek
Kopřiva dvoudomá pozitivně ovlivňuje krvetvorbu, podporuje metabolismus a zvyšuje tvorbu moči. Slinivce pomáhá udržet hladinu cukru v krvi. Z kopřivy můžeme připravit čaj, nádivku či špenát. Sbíráme z ní nať a listy.
Smetanka lékařská (pampeliška) podporuje metabolismus a ovlivňuje krvetvorbu. Přidáváme jí do salátu a nádivky.
Popenec (Glechoma) rozpouští hleny, působí proti zánětům a zlepšuje trávení. Můžeme ho přidat do polévek a salátů.
Sedmikráska obecná pomáhá při zánětech ledvin a močových cest, hojí a působí protizánětlivě. Sedmikráska zmírňuje problémy s dýchacími cestami. Díky obsahu saponinů a silic dezinfikuje, zklidňuje sliznice a usnadňuje odkašlávání. Přidáváme ji do omelet, salátů a placek. Flavonoidy v sedmikráskách obsažené uvolňují menstruační křeče. Připravíme-li si odvar z květů, můžeme ho využít k obkladům na unavenou pleť i k celkovým osvěžujícím koupelím.
Violka trojbarevná hojí kožní obtíže a zlepšuje vykašlávání. Obsahuje rutin, který zpevňuje cévy. Violka může být chutnou součástí placek, salátů či omelet.
Tymián obecný obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou například třísloviny, silice, hořčiny a aromatické kyseliny. Působí proti nadýmání, průjmům a pomáhá při zánětech zažívacího traktu. Stimuluje produkci bílých krvinek, podporuje činnost krevního oběhu, a tím zvyšuje odolnost organismu. Tymián je velmi silná antiseptická droga. Účinkuje proti bakteriím a parazitům. Je třeba mít se na pozoru. Nadužívání může způsobit zvýšenou činnost štítné žlázy (tyreotoxikózu), proto by se k jeho použití hlavně ve formě čaje mělo přistupovat s mírou a poradit se s lékařem.
Šťovík kyselý je známý díky své kyselé chuti. Obsahuje velké množství vitamínu C, betakarotenu, vápníku a železa. Působí močopudně, stimuluje činnost jater a čistí krev. Šťovík přidáváme do salátů, polévek, omáček, pomazánek, špenátu, zeleninového leča, míchaných vajec a dalších pokrmů. Pozor na nadměrnou konzumaci, která může vést k vyvolání kopřivky.
Máta peprná povzbuzuje nervovou soustavu, podporuje chuť k jídlu a mírní střevní obtíže. Silný čaj působí proti únavě. Můžeme si připravit mátovou koupel, která pomáhá uvolnit nervové napětí a posiluje imunitu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.