Prospěšná mykorhiza
Mykorhiza, jinými slovy soužití hub s kořeny vyšších rostlin je vztah mutualistický. Což znamená, že tato symbióza je prospěšná pro obě strany. Vztahy mezi jedinci jsou vyvážené, pokud by tomu tak nebylo, jednalo by se již o parazitizmus, zde tomu tak není.
Mykorhizní symbiózu můžeme rozdělit do dvou základních typů
Jedním je endomykorhiza a druhým ektomykorhiza. Endo neboli vnitřní mykorhiza, je takové soužití, kdy houbová vlákna pronikají do kořene, do jeho buněk, avšak nezasahuje do středního válce kořene. Tato mykorhiza se vyskytuje u specifických druhů hub, kteří jsou na svém symbiontovi často tolik závislé, že by bez něj již sami v přírodě nemohli přežít.
Ektomykorhiza je rozdílná v tom, že houbová vlákna se nedostávají až do kořenových buněk, ale pouze do mezibuněčných prostorů, který samotné kořenové buňky obklopuje. Ektomykorhizu určitě mnoho lidí zná, mezi takové symbionty totiž patří i stopkovýtrusé houby a určité druhy stromů. Například hřib smrkový tvoří symbiózu se smrky, křemenáč březový s břízami a proto tyto chutné houby nalezneme právě v blízkosti těchto stromů.
Ač o tom velká spousta lidí neví, mykorhiza je velmi rozšířený druh symbiózy
Vědci se domnívají, že mykorhiza je přítomná až už 80% veškerých vyšších rostlin. Čím si houby a vyšší rostliny tedy pomáhají? Rostliny a houby si mezi sebou vyměňují živiny. Houba, jelikož nemá fotosyntetický aparát, přijímá od vyšší rostliny glukózu a některé aminokyseliny. A naopak svému rostlinnému partnerovi dodává látky, které je schopna získat z půdy a to je v první řadě fosfor a další dusíkaté látky. Navzájem si také mezi sebou vyměňují vodu. Kromě toho, při správném symbiotickém fungování se navzájem chrání proti biotickému a abiotickému stresu, který může vyvolat například sucho, nebo patogenní houbový organizmus.
Mykorhiza, jako prospěšná symbióza, byla zavedena i do zahradničení
Je to logické, pěstitel může svým rostlinám dopřát kvalitnější život, díky speciálním houbám. V pěstitelství se druhy mykorhizy dělí na specifické typy, které bývají prospěšné určitým druhům rostlin.
Erikoidní mykorhiza vám pomůže například při zakládání nového vřesoviště, aby se rostliny vřesu lépe adaptovaly a ujaly na novém stanovišti.
Dalším typem, který bude zajímat pěstitele je mykorhiza arbuskulárních hub. Tento typ mykorhizy má velmi pozitivní účinky na balkonovou a střešní výsadbu, kde zvyšuje odolnost vůči suchu a napomáhá bohatšímu rozkvětu rostlin. Pokud pěstujete zeleninu, při použití této houby budete sklízet bohatší úrodu, protože silnější a zdravější rostliny více kvetou a následně i plodí. Proto je již naprosto zbytečné používat chemické přípravky, které sice slibují větší úrodu, ale ničí půdu na vašich zahrádkách. Sáhněte po něčem, co vytvořila sama příroda.
Takové přírodní pomocníky například SIMBIVIT, lze jednoduše zakoupit na internetu, správně dávkovat a pak už se jen těšit ze zdravých a krásných výpěstků.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.