Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Proč upřednostnit stálezelené listnáče před tújemi?

Čvn 1816 Autor: Redakce

Živý plot představuje ochranu před zvědavými sousedy, ale i okrasný prvek zahrady. Většinou se k ohraničení pozemku používají túje známé také jako zeravy západní. Přestože se jehličnany, jejichž kolébkou je severozápadní Amerika, těší poměrně velké oblibě, mají i odvrácenou stranu. Potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní vlhkou půdu bez plevelu, aby prospívaly. V opačném případě začnou krnět a řídnout.

Bohužel, túje mají ještě několik dalších negativů, které vás pravděpodobně odradí. Jsou krátkověké a překyselují půdu, což znamená, že v jejich blízkosti žádné jiné rostliny dlouhodobě nepřežijí.

listnaty zivy plot

Bobkovišeň lékařská ozdobí každou zahradu

Stálezelenou dřevinou, která se perfektně hodí do živých plotů, je bobkovišeň. Hustý keř dosahující výšky až čtyř metrů neshazuje listy, a tím pádem plní svou funkci živého plotu po celý rok na sto procent. Ovšem pozornost si zaslouží plody, zejména pokud máte doma děti. Bobulky jsou totiž pro člověka jedovaté.

Bobkovišeň vyžaduje sluníčko a mírně kyselou půdu. Vhodné je zasadit vedle sebe tři sazenice na zhruba jeden metr. Závěrem naneste kvalitní kompost, aby se keřům dařilo. V zimních měsících, pokud teplota dlouho neklesne pod bod mrazu, je nezbytné živý plot dostatečně zalévat. Jestliže máte na zahradě vápenitou půdu, poohlédněte se po jiné stálezelené dřevině, protože bobkovišeň by začala v takové půdě žloutnout. Ideálním obdobím pro řez je konec zimy. Pokud bobkovišeň používáte jako živý plot, řez proveďte už v srpnu.

 bobkovisen lekarska

Jedinou nevýhodou je její mrazuvzdornost. Při teplotách kolem -15 stupňů Celsia začínají listy a větévky hnědnout. Na jaře pak přistoupíme k radikálnějšímu řezu, který rostlinu nastartuje k dalšímu růstu.

Koncem léta je také vhodné tento keř přihnojit podzimními hnojivy s vysokým podílem draslíku, který přispívá k vyzrávání pletiv. Rostlinná pletiva jsou pak mnohem méně náchylná k namrzání.

Bobkovišeň portugalská

Pokud bydlíte v oblastech, kde více fouká vítr nebo jsou větší mrazy, sáhněte po bobkovišni portugalské, která je odolnější. Zvládne i teploty pod -27 stupňů Celsia. Portugalskou bobkovišeň poznáte podle listů, jež jsou menší než u klasické bobkovišně. To je také důvod, proč nejsou tak náchylné k mrazu.

Další kultivary

V dnešní době seženete desítky kultivarů bobkovišní. Dokonce můžete sáhnout po druzích s červenými větvemi, světlezelenými, úzkými nebo panašovanými listy. Pokud hledáte rostlinu podobnou bobkovišni, ale chcete ji pěstovat v nádobě, doporučujeme vavřín horský, který je mrazuvzdorný i v nádobě. Dřevina má ráda vlhko, ale pozor na přemokření.

Za zmínku stojí ještě další dřeviny pro živý plot, jako je Photinia (blýskavka) s leskle tmavými zelenými listy a bílými vonnými květy.

photinia blyskavka

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist