Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Proč pravidelně odčervovat domácí mazlíčky?

Kvě 1717 Autor: Redakce

Asi se budete divit, ale pravidelné odčervování (až 4x do roka) vám veterinář neradí jen z pouhého rozmaru. Od svého mazlíčka totiž můžeme chytit opravdu širokou škálu vnitřních parazitů. Právě proto je prevence asi nejdůležitější. Krom toho samozřejmě také zvýšená hygiena v prostředí, kde žijete se psem nebo kočkou. Velmi důležité je také hlídat projevy parazitóz. Mezi ty nejběžnější patří zažívací problémy, bolesti břicha a opakující se průjmy. Děti bychom měli učit nestrkat si prsty do pusy, neolizovat předměty a podobně. Nákazu ale můžeme chytit i z neumyté zeleniny a podobně.

Jaké závažné následky mohou znamenat pravidelně neodčervení psi a kočky pro zdraví dětí, dospělých, ale i zvířat samotných? Hlavně pro malé děti, starší a oslabené jedince jsou psí a kočičí červi nebezpeční.

kocka a pes

Škrkavky (toxocara canis a cati)

Zdrojem nákazy může být půda, pískoviště a podobně. Děti s astmatem často reagují na škrkavky silnou alergií. Škrkavky přežívají v lidském těle v larválním stadiu. Tyto larvy dokáží provrtat stěnu střeva a mohou se rozšířit do oblasti jater, plic, očí nebo mozku.

Ke škrkavkám řadíme také měchovec psí, měchožil zhoubný, tasemnice psí či srdeční červ vlasovec psí. Měchovci zůstávají v kůži člověka nějakou dobu a tam také umírají. Mezitím ale způsobí podráždění a svědění.

Nakažení tasemnicí může vést k alveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra. Tasemnici mohou přenášet nakažená zvířata. Do těla se také může dostat požitím neomytých lesních plodů. V případě tasemnice je potřeba vnímat i souvislost s nutností ochrany domácích mazlíčků před vnějšími parazity – blecha je mezihostitelem tohoto vnitřního parazita. Blechy jsou častými přenašeči nemocí a i jiných parazitů – zejména vnitřního parazita tasemnice. K přenosu blechy na dítě či dospělého stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do těla lidského.

Prvoci Giardia

Giardióza je střevní onemocnění způsobené prvoky Giardia, které se u nemocných zvířat i lidí projevuje průjmy. V letech 2009 až 2015 bylo v laboratoři Sevaron v České republice vyšetřeno celkem 1 899 vzorků na přítomnost Giardia intestinalis. Prevalence výskytu Giardia intestinalis byla obecně 25 %, přičemž u psů byla 24 % a u koček 26 %.1 Mezi ohrožené patří i naše děti, protože právě ony často zapomínají na hygienická pravidla. Dávají špinavé ruce do pusy, často si hrají na pískovištích, která jsou kontaminována psími výkaly. Problém je tedy vážný. Giardia je dokonce problém identifikovaný i Světovou zdravotnickou organizací (WHO), neboť se nejedná pouze o onemocnění týkající se zvířat, ale o onemocnění přenosné i na člověka, tzv. zoonózu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist