Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Přeslička rolní: užitečná bylinka na očistu těla

Srp 1518 Autor: Renata Petříčková

preslickaPřesliček jsou v tuto dobu plné louky. A je to místy nedoceněná bylinka, po které rádi sáhneme po celý rok, protože mezi její tři nejužitečnější léčivé účinky patří výborná schopnost vyhnat z těla přebytečnou vodu a také působí příznivě na růst vlasů či pomáhá při zánětu močových cest.  Již staří Řekové ji používali k ošetřování ran, protože prášek ze sušené přesličky skvěle zastavuje krvácení. Co století, to nově objevené účinky přesličky rolní, takže vlastně kdoví, co tato křemíkem nadupaná bylinka ještě všechno umí.

Navíc má i úžasné lidové názvy, mezi které patří třeba chvost (protože její vypadá jako koňský ocas a také se přeslička dříve přivazovala koním k ocasům, aby odháněla mouchy a obtížný hmyz) nebo šmirglová tráva (to zase podle typické drsnosti, když po ní přejedete dlaněmi).

ZAJÍMAVOST: Na jaře z přesličky vyrůstá rovná lodyha s kláskem na konci. Tyto jarní výhonky poté hynou a v červenci až září vyrůstají typické stomečkovité byliny.

Najdeme ji na lukách v okolí vody

preslickaPro přesličku se musíme vydat na pískovité louky či pole v okolí mokřin, močálů, potoků nebo řek. Hledejte spíš na neudržovaných místech, kde roste volně na vlhčích částech půdy. Najdeme ji i v jiných zemích, nejen v Evropě, ale přeslička rolní je známou léčivkou také v Asii či v Severní Americe.  Najdeme ji i na Sicílii nebo v některých částech Himalájí. V Turecku je používána jako bylina  i na dýchací potíže nebo tuberkulózu, kdy pomáhá rychlejšímu zapouzdřování tuberkulózních ložisek. 

Sbíráme nadzemní části, které sušíme ve stínu.

Praktické použití – na odvodnění, vlasy nebo nervové sedativum

Přeslička má poměrně široké použití. Nejčastěji se používá do diuretických bylinných směsí, kdy pomáhá z těla odvádět přebytečnou vodu, mírní otoky (dokonce se používá i při otocích v okolí srdce a plic) a pomáhá také při pocitu nafouklosti a plnosti před menstruací. Přeslička působí močopudně a pomáhá i mužům při problémech se zvětšenou prostatou nebo při zánětech močového měchýře.

preslicka

Dále ji ocení ženy i v čajích před menstruací, protože mírní nadměrné krvácení. Přeslička obsahuje především cennou kyselinu křemičitou, která posiluje a stahuje pojivovou tkáň, takže ji lze použít i při revmatických onemocněních, dně nebo na regeneraci tkání po nemoci nebo úrazu.  Také se dá použít při potížích s bolestmi žaludku nebo při ledvinových kamenech či písku. Pomáhá odvádět nežádoucí látky z těla. Kyselina křemičitá je skvělá také jako lehké srdeční a nervové sedativum, takže se hodí i pro léčbu nervozity provázené srdečním bušením.

POZOR: Přeslička rolní se nemá používat v době těhotenství a také někdy může docházet k nežádoucím reakcím s některými léky na předpis. Tady se při dlouhodobém požívání přesličky raději poraďte s lékařem.

Dámy, pojďte si regenerovat vlasy

Přeslička rolní je i výborným kosmetickým přípravkem. Stahuje pleť a vyživuje a prokrvuje. Takže se může uplatnit jako léčivé tonikum na pleť. Pozoruhodná je ovšem na vlasy. Kyselina křemičitá podporuje růst vlasů, takže i když budete přesličku pít nebo si jí oplachovat vlasy, v obou případech by se to mělo pozitivně odrazit na kvalitě a rychlosti růstu vlasů. Tyto oplachy také zmírní výskyt lupů a blahodárně působí při dermatologických onemocnění ve vlasové pokožce.

TIP: Ve formě obkladů má silné regenerační a stahující účinky na infikované rány na těle – od fistulí až po bércové vředy nebo problematickou pleť.

preslicka

Nezaměnit za jedovatou přesličku prosím!

Dejte si pozor při sběru. Jiné podobné druhy přesliček jsou jedovaté – přeslička mokřadní, přeslička lesní nebo přeslička bahenní jsou JEDOVATÉ. Pravou přesličku rolní poznáte bezpečně na průřezu podle vnitřní stavby letních lodyh (viz obrázek) a také podle lokality. Louky a pastviny jsou spolehlivým ukazatelem přesličky rolní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist