Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Přesazování: Nebojte se ho po celou dobu vegetace!

Kvě 1525 Autor: Renata Petříčková

presazovani zamioculcasI v tomto pozdním jarním období je správná doba pro přesazování rostlin zcela probuzených ze zimního spánku. Nejlépe nyní poznáme, které rostlině se bujně rozrostly listy nebo kořenový bal a která nutně potřebuje nový květináč. Přesazovat můžeme teoreticky po celou dobu růstu od jara do podzimu podle momentálních potřeb rostlin.

Přesadit?

Jestliže jste nestihli přesadit v ideální čas (únor – květen) své pokojové rostliny, vůbec nic se neděje. Pokojovky výborně snáší přesazování po celou dobu své vegetace. Naopak, v době vegetačního klidu (v zimě) se přesazování vyvarujte, pokud nejde o nějakou akutní záležitost, třeba záchranu přemokřené rostliny. Jak poznáme, že by si květinka zasloužila přesazení?

presazovani korenovy balProrostlý kořenový bal:  Prvotním ukazatelem je spodek květináče, kde prorůstají kořeny.

Světlý substrát pokrytý vodním kamenem nebo plísní:   Substrát, který působí na povrchu špinavě, unaveně, zašedle díky vodnímu kamenu nebo plísním, také není ideální. Někdy je zálivkami tak vyplaven, že zde prosvítají kořeny rostliny.  Podívejte se, zda-li je rostlina prorostlá i na spodní straně květináče a případně ji přesaďte celou. V opačném případě stačí jen obrat špatný substrát a dosypat navrch čerstvý.

Neduživá rostlinka: Pokud rostlina jeví známky neprospívání, blednou jí listy nebo dlouhodobě nejeví známky růstu, můžete jí pomoci i přesazením a oživením zeminy.

Chceme si rostlinku rozmnožit: Dobrou záminkou, proč sáhnout do květináče i jindy než v období typickém pro přesazování, je touha si z jedné rostliny udělat dvě. Nebo tři. Rozmnožování dělením trsů můžeme praktikovat po celý vegetační rok. Můžeme si tak rozsadit třeba vánoční kaktus nebo zamioculcas nebo rostliny, které máme nové z obchodu a jsou nasazeny příliš nahusto.

Správný substrát: ale nebojte se i obyčejné hlíny

hnojeni a presazovaniUrčitě je lepší používat na rostliny speciální substráty, ale ty méně náročné mohou dobře prospívat i v zahradní zemině namíchané se substrátem. Navíc hlína zlepšuje nasákavost, dělá zeminu hutnější.

TIP: Chcete-li zlepšit nasákavost substrátu a zabránit vysychání či špatnému vsakování po přesazení, zkuste povrch květináče posypat obyčejnou hlínou ze zahrady. Má ideální vlastnosti pro hospodaření s vodou a také je méně náchylná k tvoření plísní na povrchu.

Květináč větší o 1-3 cm!

Je to většinou zlaté pravidlo, aby nový květináč byl jen o málo větší než ten původní, zhruba o tolik, aby se vám pohodlně vtlačovala hlína do mezery prsty. Nikdy nevolte větší květináč, protože za prvé je pak rostlina náchylnější k přemokření a za druhé věnuje mnoho energie tvorbě kořenů a zastavuje se růst zelených částí. Výjimkou jsou snad jen různé plazivé druhy rychle rostoucích rostlin, které zvládají oboje.

Dobrá drenáž

Kamenivo Liapor frakce 4-8 mmZáklad je dobrá drenáž na dně nádoby. Někdy se doporučuje také drcený polystyren, ale ten není příliš vhodný – snadno plesniví.  1 – 2 cm drenážní vrstva prosakujícího materiálu zajistí, že rostlina nebude u dna květináče podmáčená a přebytečná voda odteče snadno pryč. Použít můžeme: písek, keramzit, střepy z keramických květináčů, štěrk, drobné kamínky

Správný postup je něžný

presazivani zakorenenychVyklopit rostlinu z původního květináče je někdy obtížné, protože může být narostlá příliš. Pak si musíme pomoci buď poklepáním a rozvolněním, nebo plastový obal rozstřihnout (keramický prostě rozbít). Lehce obereme přebytečnou, podmáčenou nebo plesnivou hlínu z celého balu a opatrně zasadíme do připravené nové nádoby. Dosypeme novou zeminou a opatrně zalijeme.

V dalších asi 6 týdnech se o rostlinu staráme pečlivěji, zaléváme opatrně, její kořeny ještě nejsou schopny tolik nasát vodu, protože si zvykají na novou zeminu. Až začne jevit známky růstu, je vyhráno. Zhruba po 6 týdnech můžeme opět začít hnojit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist