Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Předměty denního užití, které inspirovala příroda

Srp 1329 Autor: Lenka Netušilová

Bio, bio styl, bio potraviny zažívají v posledních letech boom. Někdo vyznává bio styl a konzumuje bio potraviny, aby byl takzvaně „IN“ někdo je o správnosti bio přesvědčen hlouběji. Řada z nás už ale neví, že konzumací bio stravy to nekončí, že je možné kompletně urovnat náš životní styl do daleko větší harmonie a přirozené rovnováhy. A to za pomoci takzvaným bio-inspirovaných produktů. Co to ta bio-inspirace je a kde okolo nás ji hledat? Seznamte s produkty denního užití, o kterých zřejmě ani nevíte, že byly inspirovány právě přírodou.

Co je bio-inspirace

inspirace prirodouBio-inspirace je nová oblast vědy zkoumající design nacházející se v přírodě. Na základě tohoto výzkumu jsou pak díky bio-inspiraci navrženy praktické a přelomové technologií a předměty. Jednoduše řečeno, bio-inspirace přispěla společnosti celou řadou pozoruhodných nápadů a přelomových věcí pro denní užívání a kompletně zlepšila komfort našich životů. Bio-inspirovaný předmět je tedy ten, jehož funkčnost je založena na systému, který se vyskytuje v přírodě. Samotné fungování předmětu už má ale mnohdy jiný účel, než tomu bylo původně přírodě.

Bio nebo bio-inspirace?

oko bioSlovo bio můžeme slýchat a vídat v reklamách, na letácích i billboardech a často nám díky jeho masovosti uniká pravý význam. Bio-inspirované produkty bychom tedy rozhodně neměly zaměňovat se „zelenými výrobky“ nebo bioprodukty. Pojmy bio nebo zelené výrobky označují především způsob, jakým byly vyrobeny, na rozdíl od bio-inspirovaného produkt, který označuje způsob, jak předmět funguje.

Co vše inspirovala příroda

Víte, co vše vzešlo původně z přírody a postupně se stalo neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života? Podívejte se na stručný přehled.

  • Suchý zipinspirace pro suchý zip Velcro proslavený svojí neuvěřitelnou přilnavostí, vzešla z pozorování ostnatých bobulí lopuchu, které se snadno přichytávají k naší kůži či vlasům. Semena díky tomu mohla snadno cestovat z místa na místo, protože rozsev za pomoci větru nebo ptactva není možný kvůli jejich váze. Příroda tedy řeší jejich přesun systémem vyčnívajících háčků, díky nimž se mohou snadno uchytit na kůži či ochlupení zvířat. Na zcela stejném principu funguje i suchý zip.
  • Boty na běhání – ty byly inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Jejich cílem je zajistit pohodlnost běhu pro běžce. Vědci zkoumali, jak funguje běh na boso, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná a používá, a na základě tohoto výzkumu následně vytvořili obuv, které je přímo určena pro běh. Cílem bot bylo co největší usnadnění běhu a respektování biomechanických zákonitostí lidského těla.
  • Křídla letadel – ptačí křídla zase inspirovala výrobce letadel. Ty využívají stejného principu k vyvolání aerodynamického vztlaku a jejich cylindrické trupy dobře slouží k minimalizaci tření.
  • Roztok na čočky – (Biotrue) vznikl se úmyslem šetřit naše oči a zvýšit pohodlí nositelů kontaktních čoček. Vědci studovali lidské oko, aby rozpoznali přírodní procesy, které jsou odpovědné za jeho čistotu, zvlhčování a zdraví. Takto vyvinuli první roztok na čočky, který v sobě spojuje tři bio-inspirované principy – první je hodnota pH, která je stejná jako u zdravých slz, ta umožňuje pohodlné vložení čočky do oka, druhou je obsah hyaluronanu, přirozeného očního lubrikantu, který zůstává na čočkách až 20 hodin, díky němuž zůstávají zvlhčené a pohodlné od prvního okamžiku nasazení až do konce dne, a třetí je udržení aktivity prospěšných proteinů, které se nachází ve zdravých slzách a pomáhají udržet čočky čisté a čiré.
  • Displeje počítačů – dalším výrobkem, který opsal systém fungující v přírodě, jsou nové displeje počítačů. Ty totiž napodobující procesy odrazu a rozptylu světla na motýlích křídlech, čímž dosahují živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.
  • Náplastitlapka gekona a její přilnavý mechanismus tlapky gekona inspiroval tvůrce náplastí. Gekoni jsou unikátní tím, že jsou schopni díky přilnavosti tlapky pobíhat i po stropě. Výrobci náplasti se inspirovali právě touto unikátní přilnavostí a vynalezli náplast, která dokáže dobře držet na potřebném místě na těle.
  • Plavky z vláken – plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší plavání díky sníženému tření. Plavky byly nejprve otestovány vrcholovými sportovci, dnes už se ale tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím, používá i pro výrobu běžných plavek.

Následující období bio-inspirovaných produktů bude dalším krokem k rovnováze s přírodou, ke které se postupně i když pomalu opět navracíme a přikláníme.

kridlo ptaka a letadla

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist