Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Před zimou nezapomeňte uklidit listí

Zář 1830 Autor: Redakce

Létem práce na zahradě rozhodně nekončí. Dá se vlastně říct, že na zahrádce je pořád co dělat a vždy se tam nějaká ta práce najde. Je ale jedna věc, kterou nutně musíte stihnout před tím, než k nám dorazí zima a napadne sněhová přikrývka a tím je úklid spadaného listí. Padající listí k podzimu samozřejmě patří a máloco vytváří takovou podzimní atmosféru, jako právě krásné a barevné listy. Bohužel ale i taková nádhera je potřeba s přicházející zimou uklidit.

listi

Kdy začít uklízet?

Do úklidu listí bude nejlepší se pustit ve chvíli, kdy opadají listy ze všech stromů. Chybu ale rozhodně neuděláte, ani když budete listí uklízet průběžně, aspoň nebudete mít tolik práce najednou a tím pádem vám to nezabere takového času. Listí ale nenechávejte na trávníku ležet příliš dlouho, protože tím opravdu vůbec neprospějete vašemu trávníku. Důvod je úplně jednoduchý. Listy, které na trávník napadají, ho totiž doslova okrádají o tolik potřebné světlo a tím bychom podpořili vznik nevzhledných hnědých míst a také růst mechu. Světlo ale rozhodně není to jediné, co listí trávníku bere. Další fakt je to, že tráva pod vrstvou listí nemůže dýchat a listy jí tak v podstatě dusí a vznikají tak skvělé podmínky pro vznik plísně.

kam s listim

Čím listy hrabat?

Popřemýšlejte nad tím, jak velké množství listí budete muset odstranit. Pokud listů nemáte velké množství, naprosto bez problémů to jistě zvládnete starými, známými hráběmi. Je naprosto jedno, jestli použijete hrábě kovové, nebo dřevěné. Pokud ale máte velkou zahradu, na které máte listí opravdu spousty, nebojte se povolat do práce ruční vysavač listí. Tato vychytávka vám může váš podzimní úklid velmi ulehčit. Použít se ale dá také speciální sekačka, pomocí které můžete zároveň provést poslední sekání trávníku spolu s odstraněním listů. Dokonce je a listy také možné použít některé druhy vertikutátorů. Kterou techniku povoláte do služby, záleží tedy jen na vás, chybu udělat nemůžete.

Kam se shrabaným listím?

Opět máme spoustu možností. Listí můžeme přidat do kompostu, nebo můžeme založit z listí kompost samostatný. Přidat ho ale také můžete na záhon mezi rostliny, kde ho necháte tlít až do jara. A až poté ho zapracovat do půdy. Jestli máte na zahradě rostliny, které jsou citlivé na příchod zimy, můžete také listy použít jako skvělou ochranu. Postačí ho nasypat ke kořenům rostliny v přibližně deseti centimetrové vrstvě a je hotovo. Takto lze listí použít však jen v případě, že je naprosto zdravé. V případě, že je viditelně napadeno nějakými chorobami je nutné ho zlikvidovat! Takové listí rozhodně nepatří ani na kompost.

hrabani listi

Trávník je čistý, ale co okapy?

Pokud jste trávník zbavili všech listů, zkuste se také podívat do okapů. Pokud byste listí z těchto míst neodstranili, můžete si zahrávat s velkým problémem. V takovém případě by se totiž okap mohl v zimě a pak také při jarním tání velmi snadno ucpat. A jistě sami uznáte, že takový okap rozhodně nemůže plnit svou funkci. Není to jen o okapech, ale voda, která bude téct všude okolo po omítce, může velmi snadno poškodit i tu a v tu chvíli máte zaděláno na opravdu velký problém.
Podzimní úklid na zahradě rozhodně není radno podceňovat, ale je opravdu velmi důležité se na něj důkladně zaměřit a na nic nezapomenout, protože byste toho mohli na jaře opravdu velmi litovat. Takže s chutí do toho a půl je hotovo.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist