Pozor na podzimní zablešení psů i koček
Klíšťata mají kulminační vrchol v září. Nyní už se moc nevyskytují. Právě podzimní počasí je ale tím nejlepším pro blechy, které nám mohou zamořit obytné prostory a navíc jsou přenašeči vážných chorob (boreliózy, encefalitidy, atd.).
Jako vždy je nejlepší prevence v podobě pipet proti parazitům nebo antiparazitních obojků. Pokud ale prevenci nepodchytnete včas, blechy se mohou přemnožit. Pokousají nejen psa, ale také lidi. Neplatí totiž známé rčení, že blechy psí na člověka nejdou. Blechy navíc dokáží přizpůsobit svůj rozmnožovací cyklus tak, aby měla vajíčka dobré podmínky pro přežití. Ta se uchytí všude, nejlépe však v pelechu psa, ale také na koberci a podobně.
Že je váš miláček napaden blechami poznáte jednoduše. Neustále se bude drbat a v kožichu mu najdete černé „tečky“. Na bleší kousnutí se může objevit zvýšená reakce a postižená místa jsou zarudlá nebo se objeví malé puchýřky. Po rozmnožení blech můžete sem tam vidět také dospělou blechu. Těch je ale několik druhů. Mají zploštělé tělo a jsou výborní skokani. Barvy mohou mít červeno-hnědou až černou.
Pes se může blechami nakazit od jiných psů nejčastěji na cvičácích nebo výstavách. Stejně tak v parku nebo od jiných zvířat, třeba veverek nebo ježků.
Jak se zbavit blech
Musíte odblešit zvíře, ale také prostředí. K tomu vám mohou pomoci spreje proti blechám. Dbejte na to, ať na zvíře nestříkáte přípravky, které jsou určeny jen na prostředí. Při používání sprejů nestačí psa nebo kočku ledabyle nastříkat. Sprej se musí dostat až na kůži.
Toho dosáhnete tak, že srst rozhrnete a sprej aplikujete přímo na kůži. Vynechat nesmíte ani hlavu. Sprej nebo pudr si aplikujte na ruku a vetřete zejména do oblastí kolem uší.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.