Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Povodeň na zahrádce

Čvc 1123 Autor: Redakce

povoden v zahradeLetos už po několikáté bohužel některé naše spoluobčany zaplavila velká voda. Obydlí už jsou většinou vysušená nebo se práce chýlí ke konci. To ale neplatí pro zahrádky, které vypadají hodně uboze. Až se lidé vrátí k zaběhlým kolejím a velká voda už nebude hrozit, jistě si vzpomenou i na obdělávané pozemky a zahrádky. Co ale se zaplavenou zahradou? Jak na bahno a další nečistoty?

Nejdůležitější je asi příprava. Určitě budete potřebovat vysoké nepromokavé boty a pokud možno nepropustné kalhoty a svršek s dlouhým rukávem. Určitě si nachystejte pevné gumové rukavice, na které přetáhnete pracovní a tím zabráníte mozolům a případnému proniknutí patogenů na kůži. Přípravu určitě nepodceňte, protože vyčistit zatopenou zahrádku nebude otázka chvíle.

V první řadě je potřeba odnosit větší ulpělá břemena, shrabat bahno a obnovit poměr vzduch voda na všech záhonech. K tomu Vám může pomoci technika typu malotraktorů nebo kultivátorů. Zrýt zahrádku samozřejmě můžete i ručně. Obrácením půdy docílíte potřebné provzdušnění tak, aby se do půdy co nejdříve vrátily potřebné mikroorganizmy a půdní bezobratlí živočichové jako jsou žížaly a pod.

Pokud se Vám na zahrádce prohnala jen malá voda a zelenina se zdá být po omytí v pořádku, určitě i tak musíte veškerou úrodu zničit. Zelenina, ovoce a cokoliv na zahrádce není poživatelné z důvodu možnosti výskytu choroboplodných látek, které se v povodňové vodě mohly nacházet. Voda je totiž plná plísní, toxických hub a zárodků zejména z uhynulých zvířat jako jsou myši, potkani či krtci.

Obnovení rovnováhy na zahrádce hodně prospějeme objednáním nové ornice, kterou nahradíme shrnuté bahno. Ornici udusáme na pozemku a na jaře můžeme začít s výsadbou a výsevem. Svažité zahrádky je lepší zpevnit stromy a keři  a vždy sejte a sázejte po vrstevnicích. Určitě není od věci budovat pevné cestičky nebo pruhy z hlubokokořenících plodin. I z takových mezipater lze udělat velmi vkusnou součást ovocné nebo zeleninové zahrádky. Budeme rádi, když napíšete Vaše zkušenosti s velkou vodou a jak jste si s tímto problémem poradili.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist