Potraviny, které snižují riziko výskytu rakoviny
Ukázalo se, že zejména rakovina je silně ovlivněna tím, co jíme. Pojem – potraviny bojující proti rakovině – označuje ty potraviny, které mohou pomoci snížit riziko jejího vzniku. Pokud je zařadíte do svého jídelníčku spolu s pravidelným cvičením, tak máte napůl vyhráno.
Ve vaší stravě se musíte zaměřit především na to, abyste do jídelníčku zařadili konzumaci celých organických potravin nad těmi, které jsou zpracované a plné škodlivých pesticidů. Existují určité potraviny, u nichž se ukázalo, že jsou zvláště dobré při odstraňování rakovinových buněk. Pokud je budete pravidelně konzumovat, pomůžou vám jako úžasná prevence či jako podpora k zotavení se z rakoviny již prodělané.
Jídlo bohaté na foláty
Nízká nebo nedostatečná úroveň folátů je spojena se zvýšeným rizikem mnoha druhů rakoviny. Studie prokázaly, že konzumace 400 gramů folátů denně může významně snížit riziko rakoviny. Folát je vitamin B-komplex, který je velmi důležitý a který se používá k obohacení mnoha potravin, které ho jinak neobsahují. Přidejte foláty do svého jídelníčku i vy.
Můžete si ho pořídit například ve formě doplňku. Přidání folátů do vašich jídel je zdraví velmi prospěšné. Najít ho můžete například v pomerančovém džusu, obohacených cereáliích, arašídech či fazolích. Špenát a římský salát jsou také bohaté na kyselinu listovou, stejně jako chřest a růžičková kapusta.
Vitamín D
Vitamín D je název pro skupinu prohormonů rozpustných v tucích potřebných pro regulaci minerálů vápníku a fosforu v těle. Hraje také důležitou roli při udržování správné struktury kostí. V neposlední řadě pomáhá chránit před depresemi, srdečními chorobami a přírůstkem hmotnosti. Funguje také k omezení růstu rakovinových buněk. Analýza ukázala, že lidé, kteří používali doplňky vitamínu D, měli o 13% nižší riziko úmrtí na rakovinu než ti, kteří ve stejném období užívali placebo.
Dva hlavní způsoby, jak získat vitamín D je vystavení pokožky slunečnímu záření nebo užívání doplňků vitamínu D. Opalování by se však nemělo přehánět, protože byste z něj naopak mohli dostat rakovinu kůže. Z jídla bohužel nemůžete získat jeho správné množství, které vaše tělo tolik potřebuje. Pokud byste to i tak chtěli vyzkoušet, najdete v lososu, mléku, vejcích a mořských plodech (treska, krevety).
Čaj
Čaj je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších nápojů konzumovaných po celém světě. Černý čaj představuje asi 75% světové spotřeby čaje. Je obzvláště bohatý na polyfenoly, včetně katechinů, theaflavinů či thearubiginů.
Tento uklidňující nápoj je přímo nabitý antioxidanty, které jsou vaší nejlepší ochranou před poškozením volnými radikály. Čajové polyfenoly působí jako antioxidanty. Pokud je volným radikálům dovoleno poškozovat buňky, zanechává je oslabené. Ve studiích bylo prokázáno, že jeden konkrétní antioxidant v čaji, nazývaný kaempferol, snižuje riziko zejména u rakoviny vaječníků a dalších reprodukčních orgánů.
Harvardská škola doporučuje každý den konzumovat 10–12 miligramů kaempferolu. Pokud máte dietní stravu, tak to vůbec nevadí – i tak ho můžete konzumovat. Mezi hlavní zdroje, jak ho získat, patří ovoce (jablka, broskve, ostružiny, maliny, hrozny a rajčata). Zelenina s vysokým obsahem kaempferolu je potom brokolice, růžičková kapusta, brambory, cibule, tykev, zelené fazole, okurky, hlávkový salát a špenát.
Bobuloviny
Bobule mohou být jedním z nejpřínosnějších druhů ovoce pro prevenci rakoviny. Výzkum poskytuje nové důkazy o tom, že bobule neobsahují pouze silné antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození buněk před rakovinou. Zdá se, že ovlivňují také geny spojené se zánětem a růstem rakoviny.
Všechny bobule obsahují vysokou hladinu fytonutrientů, o nichž je známo, že nabízejí ochranu proti rakovině. Černé maliny by však mohly být naprostým topem a senzací v prevenci, protože obsahují velké množství konkrétní fytochemikálie zvané antokyan. Bylo zjištěno, že antokyan zpomaluje růst premaligních (přednádorových) buněk. Zabraňuje také růstu nových krevních cév, které by vyživovaly výsledný nádor.
Zdá se, že bobule chrání zejména před rakovinou tlustého střeva, jícnu, ústní dutiny a kůže. Vědecké studie obvykle používají koncentrovaný bobulový prášek, ale přidání několika porcí čerstvých nebo mražených bobulí do vaší každodenní stravy je také prospěšné.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.