Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Poradna: Jak správně pečovat o orchideje?

Dub 1525 Autor: Redakce

orchidejeJaký typ orchideje by si měli vybrat zákazníci, kteří s pěstováním teprve začínají?

Osobně začátečníkům doporučuji odrůdu Phalaenopsis, česky můrovec. Jedná se o nenáročný druh orchidejí, který nevyžaduje náročnou péči a je možné jej pěstovat při pokojové teplotě kolem 20°C. Hodí se proto do většiny domácností. Phalaenopsis má okrasně tvarované listy a zákazníci si mohou vybrat ze širokého spektra barev, od bílé až po tmavě fialovou.

Kam orchidej umístit, aby správně kvetla?

Zákazníkům, kteří pěstují orchideje, vždy doporučuji dodržovat základní pravidlo: dopřávat květině dostatečné množství světla. Je tedy ideální je umisťovat přímo do okna – v létě situovaného na východ, v zimě k jihu. Častou chybou pěstitelů orchidejí ale je, že květinu vystavují přímým slunečním paprskům, což také není dobře.

Jaká pokojová teplota je pro orchideje nejpřívětivější?

orchideje tescoOrchidejím obecně vyhovuje teplota od 18 do 27°C, přes den mají nejradši teplotu 22 až 27°C, v noci zhruba 18°C. Nízké teploty mohou být příznivé pro vznik dalšího květenství, vysoké naopak mohou růst orchideje zpomalit. Pěstitelé však nesmí zapomínat, že orchidejí je několik druhů – rozlišujeme je na teplomilné, středně teplomilné a studenomilné. Každá z těchto typů vyžaduje samozřejmě jiný stupeň teploty. Pro teplomilné je optimální zhruba 25°C, středně teplomilným vyhovuje 20°C a studenomilným 16 – 20°C. Důležitým faktorem je pro orchideje také vlhkost. Pokud zákazníci nemají možnost pěstovat orchidej přímo v teráriu nebo vitríně, měli by udržovat pokojovou vlhkost zhruba
50 % – 75 %.

Jak orchidej zalévat?

Nejčastější chybou při pěstování orchidejí je jejich zbytečné přelévání. Nadbytečná voda se usazuje v zemině, jejíž nepřirozená vlhkost způsobuje chřadnutí rostliny. Orchidej by se měla zalévat zhruba 1x týdně a to měkkou, nejlépe dešťovou, vodou. Tu samozřejmě většina z nás nemá běžně dostupnou, dobře ji proto dobře nahradí i voda destilovaná, do které se přidá velice střídmé množství hnojiva pro orchideje. Vůbec nejhorší je zalévat orchidej tvrdou vodu, obsahuje totiž velké množství soli, a listy tak rychleji osychají.

Jak o orchidej pečovat, aby vydržela co nejdéle?

orchideje tescoPři správné péči může orchidej vydržet až několik let. Aby se květině dařilo, je potřeba ji jednou ročně přesadit tak, aby se do kořenáče vešel i kořenový obal. Pěstitelé by při přesazování měli vždy používat novou zeminu, která rostlinu okysličuje. Častou chybou začínajících pěstitelů je pokládání menší misky přímo pod květináč – takový způsob pěstování rozhodně nedoporučuji. Pod květináčem má být vzduch, aby rostlinka mohla volně dýchat. Pěstitelé by měli být opatrní i s rosením květiny – nadměrná vlhkost způsobuje plísně na listech. Pokud se zákazníci pro tento způsob zvlhčení přeci jen rozhodnou, měli by vždy listy ventilátorem po rosení jemně osušit. Vyhnou se tak nejen zkáze květiny, ale budou ji chránit i před škůdci. Co naopak orchidej ocení, je vhodně zvolená doplňková výživa – například substráty, či speciální hnojivo přímo pro orchideje.

 

Lenka Vondrášková

Lenka Vondrášková

Na vaše dotazy odpovídá:

Lenka Vondrášková, nákupčí sortimentu květin ve společnosti Tesco

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Poradna: Jak správně pečovat o orchideje?
  • Mirek 24.12.2015 (08:34)

    mám orchidej z býlími květy ale už nekvete
    a mám ji od listopadu ale nevím
    jak se jmenuje přesně prosím
    Poraďte.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist