Pokojové rostliny do malých prostor
I do malých prostor se dá vmáčknout nějaká ta zelená krása. Chce to jen znamenitý a chytrý nápad. Logicky jedním z nejdůležitějších faktorů pro výběr rostlin do malých místností, je jejich tvar. Ovšem nesmíme zanedbat i specifické požadavky rostlin.
Je tu úzko?
Otázka je sice vodítkem pro výběr vysokých a úzkých rostlin, ale může se týkat i našeho psychického stavu. V úzkých místnostech bývá úzko a nějaká ta zeleň rozjasní nejen mysl, aby na nás stěny tolik „nepadaly“. Do takových míst se skvěle hodí popínavé rostliny a lijány nebo kompaktní statné druhy, které dobře snášejí tvarování a střih. Dobrým nápadem jsou důmyslné poličky nebo přímo květináče určené k připevnění na stěnu. To je prostě klasika.
Hodně nebo málo světla?
Malé prostory často trpí nešvarem a tím je málo světla. Chodby a koupelny jsou netypičtějším příkladem. Na chodby jsou skvělé právě ty lijány, rostliny typu žumen nebo břečťan. Nic nepokazíte ani tchýniným jazykem, který vydrží téměř každé světelné podmínky. Fíkusy, fíkovníky a draceny už mohou být citlivé na výkyvy teplot a vlhkostí vzduchu, které v chodbách a koupelnách bývají.
Mezi stínomilné rostliny patří z těch rozměrově menších například šeflery anebo maličkaté až miniaturní soleirolie, vranečky nebo do závěsných nádob filodendrony.
V neposlední řadě musíme připomenout, že i pokud koupíte rostlinku malou, za nějakou dobu v rámci vegetačního růstu přeroste požadovanou velikost. Mnoho rostlin, ať už světlo či stínomilných, doslova vyžaduje zastřihnutí. Šlahouny si nechte zakořenit a vypěstujte si vlastní menší rostlinku. To opakujte klidně každé 2 až 3 roky.
Závěsný květináč? Bingo!
V malých prostorech nemusíte vždy spoléhat na prostor na zemi nebo na poličkách. Zkuste využít krásy závěsných nádob. A rázem se zvětšuje pole působnosti! Tolmie, břečťany, lomikámen, podénka, svícník nebo sukulentní aporokaktusy či starčeky, rozchodníky, potosy či miniaturní voskovky mohou být pak vítanou dominantou celého pokoje. V koupelnách pak dávejte pozor na vlhkost a větrání studeným vzduchem, na průvan, přece jen oblíbené koupelnové kapradiny či šáchory dejte na místo, kde nejsou vystaveny těmto vlivům v první linii.
Zhruba před třemi lety se objevila i převratná novinka. Rostliny lze pěstovat i hlavou dolů, což umožňovala speciální konstrukce květináče. To je poněkud bizardní a prudce moderní způsob pěstování rostlin na malých prostorech, my si však můžeme snadno vystačit se závěsným květináčem. A proč ho nezavěsit třeba do rohu.
Udělat květinu solitérem?
I to je možné, teoreticky můžete do malých prostor umístit i větší rostlinu, musí však být vyloženě solitérní a pokud možno vysoká a štíhlá. Výborným tipem jsou i bonsaje nebo kaktusy, květinky v tomto případě potřebují místečko operovávané a svým způsobem dominantní. Malé prostory skrývají prostor pro fantazii a při jejich zazeleňování mějte na paměti potřebu zálivky. Špatná dostupnost květináčků bude svádět k zanedbávání péče.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.