Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Podzimní výsev aneb nic není nemožné!

Říj 1831 Autor: Redakce

Většina z nás má asi listopad spojený spíše s přípravou zahrady k zimnímu spánku. Rozhodně víte, že listopad rozhodně není měsícem, kterým práce na zahradě končí ale spíše naopak. Zazimováváme zahradu, sklízíme poslední úrodu a hlavně nezapomínáme na její správné uložení. Neměli bychom také bez povšimnutí nechat ležet naši zahradní techniku. Tu bychom měli vyčistit, zkontrolovat a případně opravit, abychom ji na jeře mohli hned znovu použít. To stále ale není vše. Na podzim byste také měli věnovat pozornost výsadbě. Některé druhy rostlin, si totiž podzimní výsadbu přímo žádají, proto nezapomeňte ani na tento důležitý krok!

vysev podzimni zeleniny

Které druhy zeleniny na podzim vysévat či zasadit?

Nemůžeme samozřejmě zasadit vše, na co si vzpomeneme, jde jen o některé druhy, které mají podzimní výsev v oblibě. Jedná se především o zimní salát, ozimé cibule, mrkve, kadeřavou petržel, hlávkovou kapustu, česnek, ředkvičky, zimní pórek, špenát, pastinák.

Kdy vysévata jak vybrat vhodné místo?

Všechny výše uvedené druhy zeleniny je dobré vysázet do poloviny listopadu. Důležité je vybrat správné místo. Ideální půda by měla být lehká, hlinitá až písčitohlinitá a dobře propustná. Dbejte na to, aby půda při výsadbě byla dostatečně vlhká. To správné místo by také mělo být slunné a alespoň z části chráněné před těmi největšími mrazy. Vždy je vhodné semena jednotlivých rostlin sázet na takové místo, ve kterém jsme v předchozím období pěstovali naprosto odlišný druh zeleniny. V případě, že jste záhon pohnojili, nesázejte na něj bezprostředně po tomto záhonu, ale nechte půdu chvíli odpočinout. Dobrým typem pro vás může být přikrytí záhonu bílou geotextilií. Tímto krokem zajistíte naprosto ideální podmínky pro klíčení semen.
I přesto, že budeme sázet rostliny mrazuvzdorné, je dobré je chránit při příchodu prvních mrazíků. Nejde o nic náročného, postačí například k sazenicím nahrnout trochu kompostu či zeminy. Chránit také musíme zeleninu, kterou lze sklízet i v zimních měsících. Holomrazy by nám zeleninu mohly nenávratně poškodit a my bychom tak z naší sklizně neměli nic.

Vysazujeme česnek

Česnek patří mezi odrůdy, které naprosto milují podzimní výsadbu. Nejlepší krok uděláme, pokud ho zasadíme až na konci podzimu. Tedy v rozmezí od konce listopadu po prosinec. Je dobré si pamatovat, na kterém místě jsme česnek minulou sezónu pěstovali, neměli bychom ho totiž sázet znovu na to stejné místo. Není dobré ho sázet ani tam, kde v minulosti rostl pórek či cibule. Stroužky česneku bychom měli začít sázet ve chvíli, kdy se teplota půdy ustálí pod hranicí 9°C. Není to jen tak, pokud bychom česnek zasadili do půdy teplejší, nezabránili bychom tak jeho napadení fusariem. Jedná se o nebezpečnou houbovou chorobu, která způsobuje hnilobu. Neexistuje žádný účinný chemický prostředek na obranu proti této nemoci, čili správná výsadba je to jediné, co česnek spolehlivě ochrání.

kdy se sazi cesnek

Nestihli jste vysadit ovocné stromy?

Nezoufejte, i zde máte čas do poloviny listopadu. Jedinou výjimku tvoří broskvoně a meruňky, na ty už je pozdě. Ve vyšších polohách už raději nesázejte ani ořešáky. Při sázení ovocných stromků dbejte na jejich správnou vzdálenost, tak aby měly ke svému budoucímu růstu dostatek prostoru. Při sázení stromků je také dobré myslet na možné spory se sousedy. Proto stromky sázejte alespoň 5 metrů od plotu. Vyhnete se tak zbytečným sporům o spadané listí či plody.

Nyní je také vhodná doba pro přesazování.

presazovani keru

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Podzimní výsev aneb nic není nemožné!
Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist