Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Podzimní údržba zahrady

Zář 1630 Autor: Redakce

…zbavte se prořezaných větví a vytvořte si štěpku na topení nebo založte na hnojivo na kompost

S koncem prázdnin přichází sezóna úklidu na zahradě a tedy i nutných zásahů typu prořezání polomů po bouřkách, štípání topného dřeva a zbavování se všech možných popadaných větví, zbytečných výrostků, náletových dřevin či zdánlivě nekončícího hrabání popadaného listí.

stepkaRozdrcený organický materiál ze štěpkovače, pokud není příliš velký, se dá dobře použít pro ekologické zahrádkaření, protože takto připravený materiál, který projde správným procesem kompostování je ideálním přirozeným hnojivem. Mulčovaný materiál (ze sekání trávy) a kompost se skládá z velkého množství cenných surovin, které dodají půdě ve Vaší zahradě přirozené důležité živiny. Důležité je však na kompost nedávat jen posekanou trávu, protože pak se z kompostu stane pouze hromada hnijící trávy bez chtěných výživových vlastností kompostu. Kompostovat se tedy doporučuje rozmanité druhy odpadu – posekanou trávu, zbytky (odkrojky) z kuchyně, spadané listí a nebo třeba i drobnou štěpku zbylou z probírky zahrady. Zahradní drtič či štěpkovač tak může být významným pomocníkem pro ekologickou recyklaci a Vaši zahradu.

Při zpracování „hrubějšího“ odpadu na zahradě na štěpku je vhodné zpracovaný materiál využít na otop. Použitím této hrubé štěpky se pak dá v následující topné sezóně i něco ušetřit.

Na trhu je celá řádka štěpkovačů pro použití na zahradách rodinných domů, ale vždy je nutné si je vybírat dle požadovaného výkonu. Pokud je totiž do štěpkovače vkládáno dřevo o větším průměru, než jeho výkon umožňuje, může se nevratně poškodit. Standardně dostupné benzinové štěpkovače zvládnou zpracovat větve i v průměru 75mm, což na běžnou údržbu větších zahrad bohatě stačí. Štěpkovat lze čerstvé i suché dřevo, ale lepší je čerstvé, protože ještě není vyschnutím ztvrdlé. Zpracovává se jednodušeji a štěpkovač se při jeho zpracování navíc méně opotřebovává než při štěpkování již vyschlých a ztvrdlých větví. Čerstvě nadrcená štěpka by se měla skladovat do vyschnutí v neuzavřených prostorech, rozprostřena do slabých vrstev nejlépe na prodyšných podkladech. Vhodné jsou staré dřevěné palety a nebo řádek štípaného dříví, kterým vzduch projde a zároveň zabrání zbytečnému vlhnutí štěpky. Drobné kousky dřeva vysychají mnohem lépe a rychleji než klasické štípané dřevo a štěpku tak lze při správném skladování využít již následující topnou sezónu.

listiK úklidu zahrady na podzim patří i starost o spadané listí. To lze standardně shrabat hráběmi. Majitelé větších pozemků si však v poslední době čím dál tím častěji pořizují foukače, kterými spadané listí jednoduše vyfoukají na jedno místo v zahradě, kde ho pak rychle seberou a spálí, odvezou do odpadu či uloží na kompost. V jednom člověku je tak v dnešní době možné za pomoci správné techniky zastat více práce než dříve během „odpolední rodinné seance s hráběmi“, kdy jedni shrabávali a druzí nosili shrabané listí na ohniště či kompost.

VIKING GB370 S

Tento zahradní štěpkovač s benzinovým motorem se šikmou násypkou má široký podvozek pro pohodlnou přepravu a jeho nožové ústrojí Multi-Cut 370 zvládne bez problémů větve až do průměru 45 mm. Je ideální pro použití na velkých veřejných pozemcích, ale i na menších zahradách bez elektrické přípojky.

Cena na českém trhu 31 990 Kč

VIKING GE 250

Silný elektrický zahradní drtič se šikmou plnící násypkou se spínačem krytým fólií a nožovým kotoučem se sníženou hlučností. Jeho patentovaná řezací technika Multi-Cut 250 je ideální ke zpracování většího množství zahradního odpadu ale i větví keřů a stromů do průměru 35 mm.

Cena na českém trhu 12 590 Kč

STIHL MS261

STIHL MS261 je mnohostranná pila s benzinovým motorem střední výkonové třídy (3,0 kW) vhodná pro ošetřování lesních kultur a hustých porostů, při probírce tyčoviny a slabých stromů, při stavebních pracích a při řezání palivového dříví.

Cena na českém trhu 18 790 Kč

STIHL BG56

Tento lehký benzinový foukač s dobrým poměrem hmotnosti na jednotku výkonu (700 m3/h) odstraňuje z ploch rychle spadané listí a posečenou trávu. Díky motoru typu 2-MIX má vysoký výkon při nízkých emisích škodlivin.

Cena na českém trhu 6 490 Kč

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist