Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Podzimní rady do zahrady

Zář 1014 Autor: Redakce
  • Houbovatění a deformace palic česneku

Poškození česneku houbovatěním a deformace celých rostlinných pletiv je zapříčiněno háďátky. Háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci) je na česneku nebo cibuli velmi často. Ochranu provádíme v případě podezření u sadby, ale i na výsadbové ploše. Proti háďátkům pomůže v případě sadby moření stroužků těsně před výsadbou po dobu 6 až 12h. Mořicí roztok zásdně používáme jen jednou a po zaschnutí může následovat mořidlo proti houbovým chorobám.

Dávejte pozor, že háďátka jsou na česneku a cibuli okem nepostřehnutelná, protože jsou opravdu malinká a průsvitná. Na pomoc si můžete vzít lupu. Nejdůležitější je likvidace napadených zejména uskladněných palic. Háďátka ale přezimují i v jiných zaschlých rostlinách a dokonce i v půdě, kde mohou přebývat po dobu až několika let. Háďátkum nejvíce vyhovuje letošní počasí-tedy vlhko. Jako účinnou ochranu použijte postřikový a mořící přípravek ve formě koncentrátu s názvem Sulka. Pro moření použijte 5% roztok Sulky a vody.

  • Zjišťování pH půdy na zahradě

test půdního pHPřed podzimními výsevy nebo výsadbami je vhodné zjistit kyselost nebo zásaditost půdy pomocí jednoduchého pH testru. Jeho použití je naprosto jednoduché.

Z několika míst na zahrádce odeberete reprezentativní vzorky půdy, promícháme a zalijeme destilovanou vodou a extraktem z krabičky pH testru.

Vzorek necháme odstát a porovnáme zbarvení kapaliny s tabulkou na krabičce testru.

  • Plíseň šedá vinné révy (Botryotinia fuckeliana)

plíseň šedáNapadené bobule za sucha zasychají a za vlhka hnijí. Ošetření můžete v případě potřeby nebo silného napadení opakovat za 10-14 dní, maximálně ale 2x ročně kvůli rezistenci. Šedavý povlak na hroznech i listech je houba, proto musíte použít fungicidní přípravek v době zaměkání bobulí. Stříkáme zejména v případě podezření nebo je vhodné počasí (deštivo) pro vývoj houbových chorob.

Největší škodu houba způsobuje napadením hroznů těsně před sklizní. Na hroznech dochází ke změně barvy a praskání a olupování pokožky. Zde také  choroba přezimuje a v případě vlhkého počasí se dále rozšiřuje. Efektivním postřikem je Mythos. Jde o fungicidní přípravek ve formě suspenzního koncentrátu proti strupovitosti jabloně a hrušně a plísni šedé na jahodníku a révě vinné.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist