Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Podezření na otravu psa

Dub 1317 Autor: Dana Peštová

pes zere zmrzlinuStejně jako je pro lidský organizmus a jeho zdraví důležité z čeho se skládá naše strava, je potrava důležitá i pro naše čtyřnohé společníky. Lidé samozřejmě chtějí pro své pejsky a kočičky to nejlepší, častým přilepšováním dobrůtkami z našeho stolu jim ale spíše škodí. Na některé potraviny v psím a kočičím jídelníčku bychom měli rovnou zapomenout? Co dělat, pokud váš pes sežere venku něco neidentifikovatelného, pravděpodobně jedovatého nebo otráveného? Právě na tyto otázky dostanete odpovědi v dnešním článku.

 Co pejskům škodí…

Také se pamatujete, tak jste jako malí dávali pejskům za odměnu kostku cukru? Tento pamlsek není pro zvířata vůbec vhodný. Trávící systém psů je stavěn na zpracování jiného typu potravy, než jsou jednoduché cukry. Psi jsou na rozdíl od lidí ukázkový masožravci. Stravu jim lze samozřejmě obohatit o nealergenizující ovoce a zeleninu a malý podíl obilovin, ale jako pamlsky vždy vybírejte dobroty určené pro psy.

Co dalšího z lidské stravy je pro psy nevhodné a ve větším množství až nebezpečné?

Jsou to hroznové víno a rozinky, čokoláda a další pochoutky s kakaem, avokádo, cibule a česnek.

pes zere jablkoAni velké vařené kosti nejsou pro psi tím pravým ořechovým, vyskytly se i případy protržení stěny střeva zvířete. Ve všech případech byly zaznamenány potíže zvířat při konzumaci těchto potravin, v mnoha případech ale chybí vysvětlení, proč přesně k zažívacím či jiným problémům zvířat došlo či bylo množství snědené potraviny opravdu velké. Proto nemusíte propadat panice, když váš pes sní kousek čokolády ani kuličku hroznového vína.

A jak je to tedy se zeleninou a ovocem v psím jídelníčku?

Psi byli vyšlechtěni z vlků, ty se pokud víme, v přírodě zeleninou moc nekrmí. Jejich kořist ale ano. A tak se vláknina, minerály, vitamíny a enzymy dostávaly v malém množství do trávicího traktu masožravců s tělem kořisti. Pokud tedy krmíte psa suchou stravou, měly by granule obsahovat malé množství zeleniny, ovoce, rýže a obilovin atd. Kvalitní strava by ale v každém případě měla obsahovat především kvalitní maso, a to optimálně v 80% i více.

Jak pejskům a kočičkám pomoci při střevních potížích?

otrava psaI psi domácí zvířata mohou trpět zažívacími obtížemi. Jak postupovat v případě, že pes trpí průjmovým onemocněním? Veterinárními přípravkami se v dnešním článku zabývat nebudeme. Zaměříme se spíše na podpůrnou kůru. Důležitá je hydratace organizmu a obnovení odčerpaných minerálů a vitamínů. Doporučení se příliš neliší od doporučení pro člověka. Základem je dostatek tekutin, do stravy můžeme přidat vařenou mrkev, pomohou i podpůrné preparáty, jako je například Gel Entero zoo.

Tento přípravek podpoří detoxikaci trávicího traktu. Působí podobně jako živočišné uhlí, navazuje na sebe toxické látky, patogenní bakterie a alergeny, které se společně s preparátem vyloučí ve stolici.  Doporučuje se nejenom při infekčních průjmových onemocněních, ale i při otravách a alergiích a léčbě antibiotiky. Při používání tohoto přípravku nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

Při vážnějších otravách vždy vyhledejte veterináře.

Existují i doplňky stravy pro psy a kočky na přírodní bázi, které mají antiseptické účinky i preparáty, které podpoří jejich imunitní systém či chuť k jídlu a zlepšující trávení. Některé preparáty obsahují i speciálně upravenou formu česneku. Příkladem probiotického preparátu zlepšující ho funkci střevní mikroflóry je  Aptus Aptobalance PET. Aptus Nutrisal slouží k přípravě rehydratačního roztoku, který dodá psovi či kočce minerální látky a tekutinu, které zvířeti chybí při průjmových onemocněních nebo v extrémním horku.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist