Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Plesniví vám uskladněné brambory a cibule?

Pro 1122 Autor: Redakce

plesniveni bramborLetošní rok byl pro pěstitele brambor doslova ráj. Díky vlhkému počasí narostly opravdu pořádně velké hlízy, což zapříčinilo nadúrodu brambor. Výjimkou tedy nebylo, že jste si mohli pořídit brambory na uskladnění již cca za 5 Kč za kilogram. Třebaže máte brambory dobře uskladněné, plesniví? Právě před Vánoci, kdy se chystáme dělat bramborový salát, začínáme zjišťovat, že jsou námi nakoupené nebo dokonce vypěstované brambory znehodnocené hnitím. Příčinou může být mokrá bakteriální hniloba.

Bakteriální hniloba brambor (Erwinia carotovora)

Tato choroba je doslova chameleónem mezi hnilobami. Může se totiž projevit akutně nebo chronicky-a to vše v závislosti na počasí. Čím je vlhčí, tím lépe a to letošní léto bylo na vlhkost opravdu bohaté. Tuto hnilobu poznáte podle toho, že při hnití hlízy vylučují vodu nebo jsou alespoň vlhké. Samozřejmě lez chorobu rozeznat ihned po napadení při pěstování. Listy se začínají kroutit, žloutnout a postupně nekrotizují.

Tato choroba je na pozemek zavlečena většinou se sadbou. Mráz ale na stanovišti tuto chorobu zničí. Proto kupte příští rok jen prověřenou desinfikovanou sadbu. Pokud už jste chorobu na stanovišti rozpoznali, velmi dobře na ni účinkuje postřik proti strupovitosti.

Hnití cibule kuchyňské

Stejně jako u brambor, může být i cibule nakažena různými druhy hnilob. Ty mohou být způsbeny nevhodným skladování. Zdaleka nejčetnější příčinou je ale krčková hniloba cibule, jejíž původcem je houba Botrytis allii (aclada)

hniti cibuleCibule je touto chorobou většinou nakažena již ze semínek. Jak ale poznáte krčkovou hnilobu? Bohužel až při uskladnění cibule. Na vegetačních rostlinách jsou příznaky zcela skryty. Bránit se můžete samozřejmě nákupem jen prověřeného osiva či sazečky. Velmi dobře pomáhá také moření. Pokud už se u vás tato choroba na stanovišti objevila, vždy kupujte odolné odrůdy cibule. Všeobecně platí, že jsou klasické cibule se žlutou slupkou mnohem méně náchylné.

Stejně jako u brambor je výskyt hnilob a plísní podmíněn vlhkým počasím. Cibule sice ke svému růstu vodu potřebuje, ale jen v první polovině vegetačního období.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist