Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Plazivé rostliny, které dokonale ozdobí váš dům

Srp 2107 Autor: Claudie Kornelová

Každý z nás touží po krásné zahradě, která bude od shora dolů pokryta okrasnými rostlinkami s překrásnými barvami. Pomocí našich tipů, můžete dodat vaší zahrádce intimní a romantickou atmosféru, aniž byste museli zmenšovat či omezovat venkovní prostor. Nejen, že budou lahodit oku, ale jako bonus navíc vám rostlinky mohou pomoci zamaskovat méně atraktivní místa.

ulice

Vyberte si jednu z krásných popínavek. Zdroj foto: Pixabay.com – Peter H

Snadné nápady pro lezoucí rostlinky

Při výsadbě rostlin nezapomeňte na svislé prostory. Stěny, ploty, brány, pergoly – to vše nabízí možnost výsadby. Lezoucí rostlinky mohou skrýt opadávající omítku, starý plot a také mohou vytvořit překrásnou oázu vhodnou pro posezení.

Vytvořte si stěnu z plaménku horského

Vysaďte si samo lezoucí rostlinku, jako je popínavá růže nebo vytrvalý plamének. Tyto rostlinky se samovolně přichytí k vaší cihlové zdi a vytvoří překrásnou barevnou stěnu. Podpořit je také můžete plastovou zahraní mřížkou, která jim růst ještě usnadní. Zahradní mřížka vám umožní ještě hustší pokrytí, než když se pokusíte prostor vyplnit květináči se samostatnými rostlinkami.

plamének

Plamének horský působí něžně. Zdroj foto: Pixabay.com – Etienne GONTIER

Přidejte vůni a barvu díky popínavým růžím

Růže jsou pravděpodobně nejromantičtější ze všech popínavých rostlin. S krásnou přehlídkou voňavých květů, které zůstanou rozkvetlé po dlouhé měsíce jsou velkými favority. Díky mnoha různým dostupným odrůdám si můžete namixovat řadu barev, od citronově žluté a pastelově růžové až po krémově bílou. Existuje mnoho odstínů, které dokonale vyhovují každému typu zahrady.

růže

Růže působí vždy nádherně. Zdroj foto: Pixabay.com – MOHANN

Oživte stinná místa díky přísavníku

Pokud chcete oživit zahradu, která je situována směrem na severní stranu, zvažte takovou rostlinu, která bude prospívat ve stinných podmínkách. Mezi takové patří například přísavník Henryův, který vás okouzlí překrásnými podzimními tóny. A v těch nejvíce stinných místech si pro změnu bude libovat hortenzie pnoucí. Jakmile se jednou „rozjede“, bude šťastně růst a zvětšovat se.

přísavník

Přísavník má krásné měnící se barvy. Zdroj foto: Pixabay.com – Valter Cirillo

Užijte si sladkou vůni jasmínu

Tento něžný, jemný horolezec produkuje od poloviny léta až do podzimu velké množství sladce vonících bílých květů. Mezi stálezelené stálice patří například jasmínovník vonný, který vám po celý rok nabídne krásnou, tmavě zelenou přikrývku, kterou v létě obohatí krásné bílé, sladce vonící květy. Může být vysazen na slunci či v částečném stínu, ale hlavně se mu daří na většině půd, což z něj činí fantastickou volbu pro každou zahradu.

jasmín

Jasmín vás okouzlí svou vůní. Zdroj foto: Pixabay.com – Capri23auto

Přidejte venkovský styl s vistárií

Kdo by neznal krásnou vistárii. Jedná se o energického lezce, který je známý díky svým nádherným kaskádám parfemovaných fialových květů. Stonky se rády kroutí, takže je bude nutné podepřít dřívky. Vistárie miluje slunce a květe v období jara. Může dorůstat do výšky až 20 metrů! Proto ji pravidelně zastřihávejte, aby vám nepřerostla přes hlavu.

vistárie

Vistárie může mít až 20 metrů. Zdroj foto: Pixabay.com – No-longer-here

Rozšiřte břečťan pro maximální zakrytí

Tato běžná popínavá rostlina může mnoha lidem připadat poněkud temná a zastaralá. Existuje ale mnoho odrůd ve zlatých či limetkově zelených tónech, které dokáží osvěžit každý prostor. Dalším bonusem je, že u břečťanu je jen velmi málo míst, kam by se nerozšířil. Ujistěte se, že je stále „pod kontrolou“ díky pravidelnému řezání, jinak se vám jeho růst může vymknout z rukou. Pravidelně odstraňujte starší listy, aby se nové měly šanci dostat skrz.

Důležité pravidlo číslo jedna je – nenechte břečťan růst pod střešními taškami či okapy – protože by mohl prorůst až do domu a jeho odstraňování je pak velmi složité a nákladné.

břečťan

Břečťan je, co se krytí týká, jasná volba. Zdroj foto: Pixabay.com – TheoRivierenlaan

Přilákejte hmyz pomocí zimolezu

Zimolez se dá snadno kombinovat s jinými rostlinkami, jako je plamének či růže. K dispozici jsou různé barvy od bílé po tmavě oranžovou. Dává přednost tomu, aby měl kořeny v chladném a vlhkém stínu. Má sladkou vůni připomínající les.

zimolez

Zimolez má vůni připomínající les. Zdroj foto: Pixabay.com – adamtempl

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist