Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Pěstujte rajčata všude, kde se dá

Čvn 1116 Autor: Redakce

sazenice rajcatRajčata jsou symbolem léta a najdete je na každé zahrádce. Sem se hodí především tyčková rajčata. Ta vyžadují oporu a vyštipování pažních větví. Větévky vyštipujte co nejmenší, ať nedochází k velkému zranění rostliny.

Rajčata lze pěstovat i na malých zahradách. Zde je vhodné pěstování rajčat v pytlích. Rajčata ale najdete i na kdejakém balkoně. Balkonová cherry rajčata se dají pěstovat i v truhlíku a dokonce mohou být i převislá. Pokud pěstujete rajčata v uzavřených nádobách, nezapomeňte na pravidelné hnojení. nyní už je v nabídce i speciální hnojivo pro balkonová rajčata. Novinkou je pěstování rajčat „hlavou  dolů“. Rajčata ale zdaleka nedělíme jen podle vzrůstu sazenic, ale také podle tvaru, velikosti a barvě plodů. Rajčata mohou být masitá s velkým množstvím dužiny. Taková rajská jablíčka se hodí zejména na vaření.

Proč vlastně tolik milujeme rajčata? Zcela jistě pro jejich chuť a rozmanité plody. Rajčata jsou navíc výborná díky obsahu přírodního lycopenu, který je zdravý pro lidi i zvířata. Lycopen je jeden z nejznámějších antioxidantů a částečně v rajčatech zůstává i po jejich zpracování (například na protlak)

Rady a tipy jak pěstovat rajčata

  • Pokudse chystáte na dovolenou a zahradu nebo balkon vám nemá kdo zalévat, pak sazenice pořádně prolejte a půdu přikryjte mulčem nebo netkanou textilií. Takto zabráníte nadměrnému výparu vody.

    Třešňová rajčátka

  • Pravidelně vyštipujte tyčková rajčata a začátkem srpna se nebojte sazenici zkrátit. Rajčata, která jsou umístěna na vršku rostlin, nestihnou uzrát a zbytečně rostlinu vysilují.
  • Rajčata zalívejte vždy ráno. Vyhněte se večerní zálivce, která podporuje plísňová onemocnění. Rostlinu nezalívejte na listy. Někdy je lepší spodní listy zcela odstranit.
  • Pokud se u vás i přes všechna opatření plíseň pravidelně objevuje, stříkejte rostliny vždy po dešti.
  • Známým mýtem je, že rajčata potřebují pro růst plodů opylení. Není to pravda. Proto lze rajčata pěstovat i v izolovaných sklenících.
  • Semena pro výsev raději vždy kupujte. Většina u nás pěstovaných rajčat jsou hybridní odrůdy, které není vhodné dále rozmnožovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist