Pěstujeme zázvorovité rostliny
Mnozí z vás možná ani nevěřili, že by se dal zázvor vypěstovat po vlastní ose doma, stačí zasadit kousek běžně dostupného kořene do dobře propustné zeminy. Ovšem vzhledem k ceně kořenu a poněkud nekompaktnímu vzhledu klasického zázvoru pěstování nedoporučujeme. Vyberte si raději jiné zázvorníkovité rostliny (Zingiberaceae). Seženete je v lepších zahradnictvích.
Japonský zázvor (Zingiber mioga)
Tento druh zázvoru můžete sehnat v několika kultivarech. Nejoblíbenější je ale panašovaná forma kultivaru Dancing Crane. Asi se budete divit, ale v tomto případě se pro kulinářské účely nepoužívá kořen, ale poupata a mladé výhonky.
Rostlina potřebuje stanoviště s dobře propustnou zeminou a polostín. V našich podmínkách nepřezimuje, proto je vhodné zázvor pěstovat jako mobilní zeleň v truhlíku nebo květináči. Květináč musí být dostatečně prostorný, protože oddenek běžně zdvojnásobí svou velikost.
Na podzim omezíme zálivku a po zaschnutí nadzemních částí, umístíme celý květináč do prostoru se stálou teplotou do 5ti°C. V zimním období vegetačního klidu nezaléváme vůbec.
Na jaře pak vyjmeme oddenek ze zeminy, rozdělíme na 2 až 4 dceřiné rostliny a vsadíme do nové zeminy pupeny nahoru. Nyní začínáme zvyšovat zálivku odstátou, nejlépe převařenou nebo dešťovou vodou. Letnit začínáme v případě bezmrazého počasí, nejlépe pak v polovině května.
Modrý zázvor (Alpinia galanga)
Další z rodiny zázvorů, který je okrasný také listem. Vidět ho můžete také pod jménem galgán, které je odvozeno od jeho latinského názvu.
Opět ho pěstujeme jako mobilní zeleň nebo dokonce pokojovou rostlinu.
Krom těchto dvou poměrně snadno dostupných druhů patří do této rodiny také zázvor lékařský nebo třeba kurkuma a kardamon.
Komentáře k článku
Olga Slabá 12.2.2018 (14:03)
Dobrý den. Ráda bych pěstovala zázvorovité rostliny, jen nevím, kde se dají hlízy sehnat. Budu vděčna za každou informaci.