Pěstujeme korejskou jedli
Vysadit na zahradu trvalky, ale také jehličnaté a listnaté stromy, bychom měli s rozmyslem. Právě zmiňované jehličnany (skupina nahosemenné) jsou velmi vyhledávané, protože jsou krásné i v zimě. Fenoménem dnešní doby je jedle korejská (Abies koreana), která je úžasně kompaktní a některé kultivary vytváří výrazné vzpřímené modrofialové šišky, kterými jsou zejména starší stromy často doslova obaleny. Díky svému výraznému pravidelnému vzrůstu patří mezi nejpůsobivější jehličnany zahrady a právě proto si ji v dnešním článku představíme.
Jedle korejská- základní informace
Jak již název napovídá, jsou její domovinou v hory Jižní Koreje. Jde o cca 40 druhů tohoto druhu-o těch nejběžnějších se zmíníme níže. Jedle obecně nesnášejí přemokření (nesnesou ani vysokou hladinu spodní vody), jinak jsou poměrně nenáročné, i když o trochu více než třeba smrky nebo borovice. A proč je korejská jedle tak oblíbená? Protože vyniká hustým pyramidálním růstem a urovnanou texturou. Navíc se hodí i do menších zahrad, protože více než 4 metrů dorůstá jen v optimálních podmínkách. Jehlice jsou většinou tmavě zelené, zespoda výrazně stříbrné, ploché, dlouhé 1-4 cm. Velmi zajímavé je, že opadávají za osm i více roků. Kmen je poměrně robustní, rovný s jemnou a hladkou kůrou. Ta u starších stromků tmavne a vrásní se.
Nároky na pěstování
Při nákupu se vždy informujte, přesně jaký kultivar kupujete. Nejvhodnější dobou pro výsadbu do volné půdy je předjaří, těsně před rašením nebo současně s ním. Pokud kupujete stromek v kontejneru, můžete ho vysazovat v podstatě celoročně. Mladé stromky nezapomeňte obalit pletivem proti okusu nebo postříkat repelenty, které odpuzují volně žijící zvěř. Velmi vhodné je také mladý stromek přistínit a na zimu zakrýt bílou netkanou textilií a přihrnout dobře uleželým humusem.
Půdu potřebuje jedle korejská dostatečně výživnou a přiměřeně vlhkou.
To zaručí dostatek humusu, který je dostatečně propustný. Vyhněte se nechráněným a větrným lokalitám. I když jde o mrazuvzdorný strom, v našich podmínkách může při velkých mrazech vymrzat. V dospělosti vyžaduje strom slunečné stanoviště a dostatek volného prostoru.
Nejzajímavější druhy
Jedle korejská má své trvalé místo při tvorbě a výsadbě klasických i moderních zahrad. Musíme ale zvolit vhodný kultivar. Tento druh jedle se totiž do plné krásy se rozvine pouze, má-li v okolí dostatečný prostor. Při výsadbách do malých volných skupin vybíráme druhy, které si vzájemně tvarem a zbarvením nekonkurují.
Mezi jedlemi najdeme širokou paletu barev, ale i růstových forem. To znamená, že si můžete pořídit stromek, který doroste 7 a více metrů nebo mini zakrslé jedle, které se hodí na skalky. Právě proto je velice důležité vybrat z nich správný typ vyhovující naším nárokům a představám, který nepřeroste zvolené místo, nepřevládne nad ostatními dřevinami a zapadne do okolních výsadeb. Právě omyly plynoucí ze špatného výběru rostliny se později těžko napravují a řezem dochází spíše ke znehodnocení dřevin (výchovný řez se většinou nepoužívá).
- Compact Dwarf– zakrslá jedle, ploššího kompaktnějšího vzrůstu, ale krásných šišek se nedočkáte
- Starker´s Dwarf-hustá, k zemi přitisklá zakrslá jedle. Šišky tvoří velmi brzy
- Cis– zakrslá miniaturní jedle. Jde o keřovitou formu, která vyroste asi 2,5 cm za rok
- Goldener Traum (dream)-zlatý sen- zakrslá jedle, která má v zimě neodolatelné zlatavé jehlice
- Silberkugel– zakrslá jedle s kulovitým vzhledem a tmavě zelenými, na rubu stříbrnými jehlicemi
- Silberlocke-velmi hustá, kompaktní jedle s prohnutými jehlicemi. Krásně září zeleno-stříbrně díky natočení jehlic. Nachové šišky se začnou objevovat na jaře
Komentáře k článku
Radek Nápravník 2.4.2018 (14:09)
Dobrý den,chtěl bych prodat Korejskou jedli,asi 3,5m a nevim,jak se cenově pohybujou.Děkuji
lucie 7.8.2013 (17:46)
prosila bych o radu.. co dělat když Korejské jedli žloutne jehličí… vlhkost má dostatečnost. je na slunečném místě i prostor. popřípadě máme otázku na nějaké hnojivo..děkuji
VK 14.9.2022 (16:27)
Posřik proti houbovým chorobám a vláha