Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Pěstování na balkoně – Péče o muškáty, surfinie a begonie: Co dělat, aby kvetly až do podzimu

Kvě 2528 Autor: Claudie Kornelová

Když jste před lety začínali s balkonovými květinami, určitě jste ještě netušili, kolik radosti vám přinesou. Dnes se s vámi podělíme o zkušenosti s pěstováním tří oblíbených květin – muškátů, surfinií a begonií. S těmito tipy budou vaše rostliny krásně kvést až do pozdního podzimu.

květiny

Péče o muškáty není nijak složitá. Zdroj foto: Pixabay.com – Sarah

Muškáty – králové balkónů

Muškáty má většina lidí na balkoně každé léto. Jsou to nenáročné rostliny, ale i ony potřebují péči, aby neztratily svou krásu už v srpnu. Řekneme vám, co funguje nejlépe.

Začněte s kvalitní zeminou. Nemá cenu šetřit – investice do dobré zeminy pro muškáty se vám vrátí v podobě bohatého kvetení. Používejte speciální zeminu pro balkónové květiny obohacenou o dlouhodobě působící hnojivo.

Co se týče zalévání, muškáty nesnáší přemokření. Raději je zalévejte méně, ale důkladně. Vždycky počkejte, až povrch zeminy lehce vyschne. V létě to znamená zalévání každý druhý den, za velkých veder i denně, ale vždy jen ráno nebo večer. Přímé slunce na mokrých listech může způsobit spáleniny.

Nejdůležitější je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Dělejte to zhruba dvakrát týdně – stačí je opatrně ulomit u stonku. Tím rostlinu motivujete k vytváření nových poupat. Jednou za dva týdny přidejte tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny – podle zkušenosti stačí poloviční dávka, než doporučuje výrobce.

Surfinie – kaskády barev

Surfinie je často považována za náročnější než muškáty, ale když pochopíte její potřeby, zamilujete si ji. Její převislé stonky plné květů vytvoří úchvatný barevný vodopád.

Tajemství úspěchu leží v zálivce. Surfinie potřebuje více vody než muškáty, ale nesnáší mokré nohy. Truhlíky mějte vždy s dobrým odtokem a drenážní vrstvou na dně. V parných dnech zalévejte i dvakrát denně, ale vždy kontrolujte, zda voda volně odtéká.

Hnojení je u surfinií klíčové. Používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který podporuje kvetení. Přihnojujte každý týden, ale opět v menší koncentraci. Jednou za měsíc proveďte důkladnější sestřih – zkraťte asi třetinu délky výhonů. Může to znít drasticky, ale věřte, rostlina se odmění novým bujným růstem a květy.

Surfinie také rády „jedí“ železo – když začnou žloutnout listy, přidejte speciální přípravek s železem a hořčíkem, který je rychle postaví na nohy.

květiny

Surfinie mají krásné barvy. Zdroj foto: Pixabay.com – Gaby487

Begonie – do stínu i polostínu

Begonie jsou výbornou volbou pro severní a východní balkón, kde není celodenní slunce. Právě tam, kde ostatní květiny trpí nedostatkem světla, begonie excelují.

U begonií je důležité zalévat přímo k povrchu zeminy a nedotýkat se listů. Mokré listy begonií jsou náchylné k plísňovým onemocněním. Zalévejte je méně než surfinie, ale pravidelně – půda by neměla nikdy úplně vyschnout.

Překvapivě dobře reagují na přihnojování. Střídejte běžné hnojivo pro kvetoucí rostliny s organickým hnojivem z kopřiv, které si připravte sami (stačí nechat kopřivy dva týdny louhovat ve vodě). Tuto přírodní bombu plnou dusíku řeďte v poměru 1:10.

Stejně jako u muškátů odstraňte zvadlé květy a žluté listy. U hustších odrůd proveďte i probírku rostlin, aby měly dostatek prostoru a vzduch mohl volně cirkulovat.

Společné tipy pro všechny tři druhy

Bez ohledu na to, jakou květinu pěstujete, několik pravidel platí univerzálně:

1. Pravidelně otáčejte truhlíky, aby rostliny rostly rovnoměrně.
2. Za chladnějších nocí koncem léta rostliny přeneste dovnitř nebo je přikryjte netkanou textilií.
3. V období sucha zvyšte četnost zálivky, ale ne její objem.
4. Koncem srpna snižte dávky hnojiva na polovinu – rostliny se budou pomalu připravovat na klidové období.

Díky těmto postupům balkonové květiny kvetou až do prvních mrazíků. Sousedi se vás budou ptát, v čem spočívá vaše tajemství – a teď ho znáte. Není to žádná věda, jen trochu péče, trpělivosti a lásky. Odměnou vám bude balkon plný barev až do pozdního podzimu.

Tak hodně štěstí při pěstování a nezapomeňte – každá rostlina je trochu jiná, takže nebojte se experimentovat a najít, co funguje právě ve vašich podmínkách.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2025>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události