Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstování jahod

Čvn 1101 Autor: Redakce

Jahody patří mezi velmi oblíbené ovoce a najdete je snad na každé zahrádce. Jak ale jahody pěstovat, abychom si užívali velké zralé plody? Přinášíme vám několik zásad, jak jednoduše pěstovat jahodníky.

Začneme jako vždy už výsadbou, kdy nakupujeme pouze vzrostlé sazenice odolných odrůd. Pokud máte více prostoru, nasázejte rané i pozdní odrůdy (například raná Senga gigana, poloraná Darselekt, pozdní Darselekt). Na zahrádce můžete pěstovat jahody klasické nebo měsíční-stáleplodící (odrůda Rujana) které budete sklízet téměř od jara do podzimu.

Na balkoně lze s úspěchem pěstovat hybridní odrůdy, které dekorují krásnými převisy a navíc můžeme sklízet spoustu chutných plodů. Taková balkonovka potěší zejména děti. jahody na foliiNezapomeňte ale rostliny alespoň jednou za 14 dní přihnojovat organickými nebo bio hnojivy. Pro balkonové pěstování jsou nejvhodnější odrůdy Delikates, Rosana nebo velmi raní odrůda Temptation.

Na zahrádce sázíme je do předem připraveného substrátu s trochou organického hnojiva. Sazenice je dobré sázet na půdu, která je pokryta černou netkanou textilií, jinak rychle podléhají hnití.

Při výsadbě použijte černou folii

Použít můžete klasickou folii nebo netkanou textilii. Její použití jedni doporučují, jiní nás od tohoto způsobu pěstování jahod odrazují. Pravdou ale je, že jakékoliv zakrytí půdy zamezí zašpinění půdu a rozvoji plísní. Díky černé barvě je kolem rostliny větší teplo a rostlina lépe koření. Tento způsob použijte pokud zakládáte nový záhon.

Mulčovací kůra a sláma

jahody na slameVětší pěstitelé tvrdí, že nejlevnější a nejjednodušší způsob podestýlky je sláma nebo mulč. Stejně jako u folie odpadne věčné odplevelování a okopávání rostlin. Jakékoliv zakrytí půdy navíc snižuje výpar, a proto nemusíme tak často zalévat. Plody jsou v suchu a mohou dostatečně dozrávat, aniž by se jakýmkoliv způsobem otlačily. Jde o levnější způsob pěstování jahod, který má mnoho výhod.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Pěstování jahod
  • JITKA 7.1.2013 (07:37)

    Dobrý den, koncem roku jsme si koupili dům. Vzhledem k tomu, že u domu, který jsme využívali jako chalupu, jsme se věnovali zahrádce, t.j. pěstování zeleniny a ovoce, bychom chtěli i zde pokračovat v naší zálibě. Bohužel je tu pouze pár jabloní, takže jsme stihli ještě na podzim zasadit pár stromků, ale nestihli jsme jahody apod. Chci se zeptat, zda ještě mohu zasázet jmenované jahody a kdyby ano, tak jakou odrůdu, abychom již letos měli pár jahod. Můžete-li mi poradit i co dalšího bych mohla zasázet teď na jaře.
    Děkuji JITKA

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist