Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstování borůvek a brusinek

Kvě 1108 Autor: Redakce

boruvkyNe na každé zahradě se daří kyselomilným rostlinám mezi které borůvky a brusinky bezesporu patří. Borůvky si můžete nasbírat v lese, ale dají se pěstovat na každé zahrádce. K podmínkám pro borůvky si můžeme pomoci speciálními substráty, hnojivy, okyselovači a komplexy enzymů. Jen pro zajímavost je potřeba říci, že borůvka je správným botanickým názvem brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum). Zahrádkáři jí rádi říkají borůvka velkoplodá nebo zahradní či borůvka kanadská.

Výsadba borůvek

Jaro je nejvhodnější doba pro výsadbu kyselomilného drobného ovoce. Borůvky i brusinky vyžadují nízké pH (okolo 4,5). Proto použijeme speciální substrát, který vyvážené pH pro potřeby těchto rostlin a navíc obsahuje správný poměr živin. Nikdy pro výsadbu nepoužíváme čistou rašelinu. Rašelina sice vytváří v půdě kyselou reakci, ale neobsahuje žádné živiny.

kanadske boruvkyI pokud máte již vzrostlé sazenice několik let na stanovišti, vždy na jaře vyměňte část zeminy nebo speciální substrát přisypte k rostlině. Lze použít i substrát pro rhododendrony a azalky. Sazenice nás potěší plody asi za 3 roky. Jelikož jde o dlouhověké keříky, budeme se z plodů radovat po dobu desítek let. Borůvky plodí i na několikaletém dřevu, proto není potřeba provádět klasický řez bobulovin. Pokud chcete keřík přece jen zmladit, řez provádějte nejlépe v únoru.

Hnojení borůvek

Během roku (vegetační doby) hnojíme hnojivy, která snižují pH půdy-jde o okyselovač, který budeme používat jako zálivku zhruba po měsíci od výsadby. Rostlinám lze také přilepšit komplexem enzymů a huminových kyselin.

Borůvky potřebují dostatek světla. Pak vytvářejí sladké, aromatické plody. Zejména v době tvorby plodů nezapomeňte na zálivku. Používejte pokud možno oraženou dešťovou vodu. Voda z kohoutku obsahuje vápník a chlor. Na tyto prvky jsou borůvky dosti citlivé.

Odrůdy borůvek

Vždy se musíte zamyslet nad tím, zda chcete sklízet plody velmi brzy. I borůvky nebo chcete-li kanadské borůvky můžete zakoupit v několika kultivarech v různé ranosti.

Rané odrůdy – Earliblue, Duke
Polopozdní – Berkeley, Blueray, Bruecrop
Pozdní – Herbert, Jersey

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist