Pěstování a účinky aloe
Myslíme, že tu snad není nikdo, kdo by tuto zázračnou rostlinku neznal. My si ji v dnešním článku představíme o něco blíže. Aloe je suchomilná, sukulentní rostlina v dnešní době rozeznáváme již více než 500 druhů, původ má v subtropické Africe. Nejznámější ze všech druhů je Aloe pravá, známá jako aloe vera.
Využití aloe
Aloe je v dnešní době využívaná zejména pro své neuvěřitelné léčivé účinky. Ty znali dokonce již staří Egypťané. U nich se tato rostlina stala dokonce posvátnou a uctívanou. Tyto zázračné léčivé účinky pochází z průhledného polotekutého gelu, který se nachází uvnitř středu rostlinky. Látky, které se v tomto gelu nacházejí, dokážou pomoci při hojení drobných ran či popálenin. Co ale již není tolik známé, že nám dokáže pomoci i při překyselení žaludku, problémech se slinivkou břišní, při paradentóze, cukrovce nebo mírných ekzémech. Pomoci dokáže ale i při léčbě rakoviny střev, tuberkulózy nebo při různých cévních chorobách. Už tedy rozhodně není divu, proč jejímu kouzlu propadly na světě miliony a miliony lidí a nikdo z nich nedá na tuto zázračnou květinu dopustit.
Mějte se však na pozoru!
Stejně tak, jako čímkoliv jiným se i aloe lze předávkovat. Pozor tedy na její nadměrné užívání! V tomto případě se její tolik léčivé látky mohou začít měnit v toxické a to rozhodně od aloe nechceme! I zde tedy platí rčení všeho s mírou! Přeci jen jde v podstatě o přírodní antibiotikum, a pokud si jejím užíváním nejste jisti, vždy se raději poraďte s lékařem. Zejména tedy pokud jsou vaše zdravotní obtíže vážnější, nebo jste těhotná či kojící žena. Rozhodně se nevyplatí riskovat, nezapomínejte, že jde o vaše zdraví!
Díky aloe budete krásnější
Další vlastnost, kterou se aloe může pyšnit, jsou její silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. To se využívá zejména v kosmetickém oboru, hlavně na pleť aknózní ale i k léčbě oparů, plísní nebo ekzém. Aloe je také přírodním elixírem mládí. Má totiž také detoxikační, hydratační a proticelulitidní účinky. Sami tedy už určitě uznáte, že jde opravdu o naprostý přírodní zázrak!
Jak si tento zázrak doma vypěstovat
Pěstujte aloi v krásných, děrovaných závěsných květináčích! Nejen, že se ji tam bude výjimečně dařit, ale získáte také nádhernou zelenou výzdobu vašeho domu. Díky otvorům, které květináč má, v něm budete moci pěstovat více rostlinek najednou a nemusíte se bát, že se tam budou navzájem utlačovat či mačkat. Mějte na paměti, že i aloe je náchylná k přelití a proto zalévejte s mírou. Děrovaný květináč navíc nemůžete přemokřit, protože po zálivce vysychá rovnoměrně, takže se není čeho bát. Další, co aloe musíte poskytnout, je dostatek světla, závěsný květináč tedy umístěte v blízkosti okna či balkonu, na těchto místech ji bude nejlépe.
V letním období ji můžete bez obav pěstovat na zahradě. V tom případě se o ni ani nemusíte téměř starat. Jako zálivka postačí obyčejný deštík. Zalít ji můžete jednou za dva až tři týdny v případě, že jde o suché a teplé léto. Ani to však není vůbec nutné. Listy aloe totiž obsahují takové množství vody a zásobních látek, že bez zalívání zvládne přežít i přes jeden rok.
Komentáře k článku
plassová 9.1.2017 (19:42)
Dobrý den, pěstuji aloi již několik let a nikde nemohu najít recepty na domácí zpracování. Prosím o zaslání receptů na domácí zpracování aloe.
Děkuji Plassová