Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstování a ochrana lilií

Zář 1007 Autor: Redakce

druhy lilií

Letošní počasí liliím moc nesvědčí. Byla špatná zima a horké léto. Ve vedru totiž nasadí na mnohem méně květů. Následné deště nesvědčí přemokření půdy. Nejvíce trpí olistění, které začne žloutnout. Rovněž cibule trpí. Nejlépe uděláte když vyrejete cibule, oloupete ohnilé šupiny a znovu zasadíte do hodně zkypřelé půdy.

Orientální hybridy jsou choulostivější, a proto se hodí do květináčů nebo skleníku. Novinkami pro letošní rok je Paradero rudá a krásná bílá Casablanca.

chřestovníček lilovýCo se nemocí a škůdců týče, nejrozšířenější je chřestovníček liliový (fotografie vlevo). Jde o malého červeného brouka. Ten ale nenapadá cibule a jen okusuje listy. Není až tak nebezpečný. Nejlépe se proti němu bráníme mechanicky, sbíráním broučků.

Nejvíce nebezpečný je brouk Vrtalka neboli moucha liliová, která klade vajíčka do poupat. Larvy pak vyžerou poupata, která opadnou.

ochrana liliíJe potřeba stříkat hloubkovým systémovým postřikem například Mospilanem a to v pravidelných intervalech. Se stříkáním Mospilanem začínáme v polovině května a stříkáme každých 14 dní až do začátku července. Musíte stříkat nejenom lilie, ale všechny květiny v okolí, kde by se mohla moucha vyskytovat. Náchylné jsou zejména denivky.

Nikdy nepoužívejte například postřik proti klasickým mšicím nám vůbec nepomůže. Když zjistíte napadení poupěte, musíte ho utrhnout a nejlépe mimo zahradu spálit nebo jinak zneškodnit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist