Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Pes vám sám naznačí, že něco není v pořádku

Lis 1804 Autor: Redakce

Pes, největší přítel člověka. Tento domácí mazlíček je již členem téměř každé druhé domácnosti. Vnímáme ho, jako člena rodiny a tak se mu snažíme poskytnout tu nejlepší péči. Víte ale, že pes vám dává sám najevo, když s ním něco není v pořádku? Stačí si jen všímat jeho náznaků, a velmi často tak můžete odhalit nějaký malý problém dřív, než se z něho stane problém závažný.

pes ma teply cumak

Náš pes sáňkuje po podlaze

Slyšeli jste již toto slovní spojení? Pokud ne, budete patřit mezi ty šťastnější majitele pejsků. Dost možná máte také doma psa většího vzrůstu, kterého tyto problémy většinou netrápí. Co ale toto slovní spojení vlastně znamená? Pokud psa přistihnete, jak jezdí v sedě po podlaze, bude se nejspíš jednat o problém s análními žlázkami, neboli také s paranálními váčky. Pokud je s vaším psem vše v pořádku, tyto váčky se vyprázdní vždy při té, co váš pes vykoná potřebu. Jestliže je ale něco v nepořádku, váčky se přeplní a je zde problém, při kterém je potřeba vyhledat veterinární pomoc. Přeplněné žlázky můžete vyprázdnit i samy, ale málokdo si na to sám troufne. Rozhodně ale tento problém nepodceňujte a to ani, pokud se vám zdá banální. V takovém případě by se totiž ucpané váčky mohly infikovat nějakou bakterií, nebo kvasinkou a velmi rychle by tak vznikl zánět. Tento stav by již byl pro vašeho psího miláčka velmi nepříjemný a bolestivý.
Ne vždy se ale musí jednat o problém s ucpanými žlázkami. Problém může být také úplně jinde a váš psí miláček potřebuje tabletku na odčervení. Proto je vždy lepší navštívit vašeho veterináře, který spolehlivě pozná, kde je problém a pejskovi dokáže rychle ulevit.

pes sankuje po podlaze

I časté klepání hlavou může značit problém

Pokud zanedbáváte péči o uši, můžete vašemu pejskovi zadělávat na opravdu velký a závažný problém. Pokud pozorujete, že váš pes velmi často klepe hlavou, nebo si dokonce uši otírá o zeď, může se jednat o zánět a to je opravdu závažný problém. Ještě předtím než se dostanete k veterináři, můžete pejskovi poskytnout první pomoc doma. A to tak, že postižené ucho propláchnete čistícími kapkami. Pokud se ale stav psa nelepší, nebo se dokonce ještě zhoršuje, rozhodně na nic nečekejte a navštivte veterináře. Pokud záněty nebudete řešit a budete je přecházet, můžete svému psovi zadělat na opravdu závažné problémy. Tyto neléčené záněty mohou totiž vést až ke chronickým změnám na zvukovodu a to může mít za následek úplnou ztrátu sluchu.

pes klepe hlavou

Pes má teplý a suchý čenich

I psi mohou mít teplotu a takový stav rozhodně není dobré podceňovat. Jak ale poznat, že pejska něco takového trápí? První, čeho si jistě hned všimneme, je to, že náš miláček ztrácí chuť k jídlu. Pokud si tedy všímáte, že pes nechce jíst granule, nebo dokonce ani jeho oblíbené pamlsky, něco nejspíš nebude v pořádku. Někdy se také může stát, že pes nechce ani pít. V takovou chvíli sáhněte na jeho čumák. Pokud je teplý a suchý je tu problém. Za normálního stavu je totiž jeho čumák studený a vlhký. Zdravý pes má teplotu kolem 37,5 – 39 °C. Teplotu mu můžete změřit bezkontaktním teploměrem. Pokud opravdu naměříte zvýšenou teplotu, neváhejte a utíkejte k veterináři. Dehydratace je pro pejska stejně nebezpečná jako pro nás.

nemocny pes

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist