Pes = nejlepší přítel dítěte?
Chcete splnit jedno dětské přání, nebo naučit dítě zodpovědnosti? Ať tak či tak, pokud přemýšlíte o pořízení psího přírůstku do rodiny, než tak učiníte, vyplatí se pečlivě zvážit všechna pro a proti. Čtěte, co vás čeká a co vás nemine, pokud si do domácnosti s dítětem pořídíte pejska.
Uklízíte často? Tak teď budete uklízet ještě mnohem častěji!
Pravidelný úklid celého domu je samozřejmostí, ale teď se budete muset vybavit ještě speciální zbraní. Tam, kde jsou zvířata, totiž běžné čisticí prostředky pro domácnost nestačí. Musíte začít důsledně desinfikovat. Jaký konkrétní desinfekční prostředek vyberete, záleží už jen na vašich preferencích, ale nabídka už je v dnešní době relativně široká. Desinfekční prostředky seženete dokonce i v bio kvalitě.
Akce čisté ruce
Co se týče úklidu, ten můžete při troše snahy hravě zvládnout. Těžší možná bude důsledně ohlídat, jak vaše potomstvo dodržuje hygienické návyky. A nejde přitom jen o pravidelné mytí rukou. Zvláště menší děti mají ve zvyku lézt po zemi, všechno brát do rukou a strkat do pusy. Téměř nemožné je potom naučit pejska, že není hračka jako hračka a s těmi dětskými se zkrátka nehraje.
Jak je to s těmi psími blechami?
Hláška, že psí blechy na člověka nejdou, je sice notoricky známá, ale víte, jak je to s těmi blechami doopravdy? Pravdou je, že psí blecha skutečně není schopná dlouhodobě parazitovat na lidském těle. To však nic nemění na faktu, že jednorázovému kousnutí nic nebrání. Takové malé a nevinné kousnutí pak, obzvláště u dítěte, může vést k nepříjemné kožní reakci.
S blechami se pojí ještě jedna, tak trochu kuriózní, hrozba. Je klidně možné, že batole blechu spolkne a nakazí se tak tasemnicí, jejíž vajíčka právě blechy přenášejí. Zní to hrozivě, ale řešení je snadné. Svého psa a jeho pelíšek preventivně ošetřujte některým z přípravků proti blechám.
Ty alergie
Nejsilnější alergeny v říši zvířat sice produkuje kočka, alergickou reakci ale může vyvolat klidně i pes. Málokdo ví, že alergeny jsou obsaženy ve slinách zvířete, k alergickým dětem tedy není dobré pořizovat ani tzv. naháče. Jestliže jste se ale dostali do opačné situace – zvíře už máte, ale alergie se u dítěte objevila až později, nebo dokonce přijde dítě na svět až po pořízení domácího mazlíčka, není vše ztraceno. Jednoduše řečeno, alergie v rodině ještě neznamená, že musíte dát zvíře bezpodmínečně pryč. Kromě dodržování pravidla, že pes nesmí do ložnice alergika, a dalších podpůrných opatření jako je časté praní zvířecího pelíšku, větrání a důkladný úklid, můžete šáhnout po některém ze speciálních šampónů, které alergeny do jisté míry neutralizují.
Když pohár trpělivosti přeteče
Nemluvíme ale o vaší trpělivosti, nýbrž o trpělivosti vašeho čtyřnohého miláčka. Vysvětlete dětem, že pes není hračka, ale živý tvor, a že tahání za ocas a jiné nešetrné hraní může špatně skončit. Čím dřív toto vaše dítko pochopí, tím méně bude uplakaných scén, škrábanců a dalších zranění, která ovšem mohou být i vážnějšího charakteru.
Máte zatím pocit, že mít doma dítě a ještě k tomu psa je pěkná dřina a že to snad ani nestojí za to?
Možná, že teď svůj názor změníte. S výčtem toho, co všechno by se mohlo stát, jsme právě u konce. Vědci z univerzity ve Warwicku zjistili, že děti, které mají doma nějaké zvíře, jsou odolnější a stonají až o 18 % méně než ty, jejichž rodiny psa ani kočku nemají. Přesto všechno, co již bylo řečeno, se zdá, že má přítomnost psa pozitivní vliv jak na imunitní systém dítěte, tak jsou děti žijící po boku psa odolnější vůči astmatu, alergiím a ekzémům.
Nehledě na to, že se děti, které mají na starost domácího mazlíčka, stávají více soběstačnými, mají smysl pro povinnost a jsou méně sobecké. Navíc se také ukazuje, že se tyto děti lépe zapojují do kolektivu. A to už za ty komplikace stojí, co myslíte!?
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.