Pepřinec tupolistý
Krémově žluté listy, masité a pevné – zdánlivě se zdá, že jde o „věčnou rostlinu“. Není to tak úplně pravda a i když pepřinec patří mezi hodně známé rostliny, na pěstování je náročný z jediného důvodu – navzdory svému masitému až sukulentnímu vzhledu, má raději vlhčí vzduch a rosením mu rozhodně uděláte radost. Odmění se bujným růstem a postupně mu narostou listy o dost větší než ty, se kterými jste si ho přinesli ze zahradnictví.
V dobrých podmínkách roste přímo excelentně a dorůstá výšky až 30 cm. Navíc, říká se, že tato rostlina spolehlivě likviduje a filtruje z ovzduší formaldehyd, látku, která se používá při výrobě dřevotřískového nábytku.
Světelné podmínky: světlo až polostín, mírné slunce
Radost mu uděláte místem, kam občas zasvítí sluníčko. Krémové listy se budou hezky vybarvovat a rostlina postupně košatět. Na příliš stinném místě se bude vytahovat a listy budou růst užší, než ty původní. Naopak, na dobrém stanovišti bude rostlina macatá, stejně jako lístečky, které budou větší a větší.
Teplota: teplo
Opět je to rostlina, která se hodí i do terárií a pokojových skleníčků. Pochází z deštných Střední a Jižní Ameriky, ale při dobrém rosení dobře roste i v normálních pokojových podmínkách. Má však ráda teplo, kolem 25°C. Krátkodobé výkyvy snáší dobře, ale trvalejší chladno ráda nemá.
Vlhkost: mírná až vysoká
Tolerantní je i k vzdušné vlhkosti, ta pepřinci vyhovuje mírná až vysoká. Od mírného porosení jednou za pár dnů až po život ve vlhkém teráriu.
Se zálivkou to nepřehánějte. Zalévá se až tehdy, když kořenový bal bude trochu sušší, nikoliv však úplně přesušený. Nesnáší přemokření.
Hnojení: 1x – 2x za měsíc slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny. Hnojivo nařeďte v polovičním doporučeném množství. Pepřinec nemá na výživu velké nároky. Hnojíme jen v letním období asi od června do srpna.
Rozmnožování: listovými nebo stonkovými řízky
Pepřinec tupolistý se dobře rozmnožuje listovými nebo stonkovými řízky. Vyzrálé a zdravé výhonky zapichujeme do směsi rašeliny a písku a překryjeme polyetylenovým sáčkem kvůli udržení vlhkosti v první fázi zakořenění. Můžete také zkusit do stejného substrátu k množení zapíchat jednotlivé listy. Z nich potom vyrůstají nové rostlinky, podobně, jako to známe u africké fialky. Množí se také semeny, ale to je v domácích podmínkách obtížné.
Přesazování: do jen o kousek větších květináčů
Přesazujeme jedenkrát za rok do lehčí zeminy, která by měla být kombinovaná s rašelinou kvůli kyselosti a s pískem, proto, aby substrát byl odlehčen. Samozřejmě pamatujeme na dobrou drenáž, protože pepřince nemají rády přílišné vlhko. Potom snadno uhnívají.
Rostou poměrně pomalu, takže mladé rostliny přesadíme jednou za rok, ty starší potom až tehdy, když kořeny vyrůstají z drenážního otvoru.
POZOR: Přesazujeme vždy do květináče, který je jen o malý chlup větší než předchozí. Pepřinec roste lépe ve stísněných podmínkách, než v příliš „blahobytných“.
Starší rostliny lze omladit seříznutím, ale pepřinec není příliš zdatný velikán, dorůstá maximálně 20 cm do výšky a později spíše košatí.
U pepřince tupolistého se můžete setkat s podobnými problémy:
Listy, které nově narůstají, jsou menší a menší, rostlina neprospívá: Přidejte hnojiva, rostlina má málo živin.
Padají listy: málo zálivky, příliš suchý vzduch
Uhnívající stonky: rostlina má příliš vlhký substrát
Hnědé suché skvrny na listech: mohou být od sluníčka nebo rostlině nevyhovuje voda, kterou je postřikována a rosena. Vlhkost lze potom udržet i pěstováním na misce s vlhkým keramzitem nebo rašelinou.
Rostlina skoro neroste: potřebuje přesadit, pepřince zpomalují růst tehdy, když je potřeba živin vyčerpána.
Komentáře k článku
Hana 22.11.2021 (10:09)
Skvělá aplikace vždy se dozvím co potřebujou květinky nemusím hledat v knize