Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Peperomia Rosso: Dekorativní pepřinec vás nadchne purpurovými listy

Bře 1806 Autor: Redakce

Rostlin druhu Peperomia, tedy pepřinců je skutečně pestrá škála. Můžete se setkat se sytě zelenými, ale i jinak zbarvenými listy. Právě rostliny s různě barevnými listy patří mezi velmi dekorativní a žádané. Výjimkou není ani Peperomie Rosso.

Peperomia Rosso

Květ se podobá krysímu ocásku

Pravlastí Peperomie Rosso jsou tropické deštné pralesy v Brazílii. Tyto pepřince proto velmi dobře snáší velice širokou škálu teplot a radost jim dělá vysoká vzdušná vlhkost. Charakteristické je pro rostliny Peperomia Rosso především zbarvení spodní strany listů. Zatímco vrchní strana je lesklá a tmavě zelená, spodní červená, respektive purpurová až vínová, což působí mimořádně dekorativně. Ještě zajímavější je ale květ, který se ze všeho nejvíce podobá krysímu ocásku nebo dlouhému štíhlému klásku. Obecně se dá říci, že pepřince nemají výrazné květy, spíše drobnější a zajímavé.

Co se při pěstování Peperomie Rosso doporučuje?

  • Střídmá zálivka. Tento druh vysloveně nesnáší mokro od kořínků. Rostlinu zalévejte až ve chvíli, kdy se vám zdá, že je substrát téměř suchý. I tehdy jí ale dopřejte vody pouze s mírou.
  • Hnojení jednou za dva týdny od dubna do září.
  • Umístění rostliny v polostínu nebo plném světle, ovšem nikoli na přímých slunečních paprscích.
  • Pokojová teplota, nejlépe místnost s teplotou 18-20 °C, ale možno více do cca 25 °C, jedná se totiž o rostlinu z deštných pralesů.
  • Rosení listů. Ovšem v místnostech, kde je hodně teplo, rosení raději vynechejte.
  • Množení zjara a na podzim vrcholovými i listovými řízky.

Nejčastější pěstitelské chyby

Velkou chybou je přelití rostliny. Nedopusťte, aby voda byla v misce, v níže květináč stojí. Naprosto nevhodné je také posadit rostlinu ke klimatizaci nebo topným otvorům.

pepřinec Rosso

Tipy na nejlepší výsledky pěstování

Chcete-li dosáhnout krásných, dobře zbarvených a dostatečně velkých listů, potom je základní podmínkou dostatek světla, nejlépe z nepřímého slunečního svitu. V zimě nechte rostliny na plném světle, v létě je částečně stiňte. Udržujte po celý rok stálou teplotu, která ani v zimě nepoklesne pod 16 °C. Při dostatečném hnojení a dobrém rosení docílíte pěkné, bohaté, sytě zbarvené kvetoucí rostliny. Starší rostliny než dva roky je ale dobré seříznout a omladit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist